| Sebhp11 a întrebat:

Salutare! As avea doua întrebări
1. Ce trotineta electrică ar fi mai potrivită pentru un începător? As vrea sa fie și pliabilă și sa nu depășească 2500 lei.
2. Ce casti wireless îmi recomandați? As prefera airpods, jbl, jvc sau Sony

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate trotinetele sunt la fel de bune pentru oricine. Inveti sa mergi pe ele in urmatoarea jumatate de ora. Nu-i cine stie ce stiinta.
Dupa parerea mea, asta este cea mai buna in pretul tau: https://bit.ly/3Y34Pth
Despre casti.
Daca ai Android nu-ti recomand Airpods. Daca nu ai un telefon cu IOS nu poti beneficia de functiile exclusiv Apple.
La casti n-ai spus ce suma ai avea la indemana si ce tip de casti? Castile sunt:
Over-ear;
On-ear;
In-ear (poduri);
Casti clasice;
Cu conducție osoasă (cele cu suport pe ceafa).

| Sebhp11 explică (pentru Salontanul):

As vrea over-ear sau in-ear și am iPhone. Bugetul nu prea știu cât ar merita maxim

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oricare trotineta care intra in bugetul tau. Ca e o trotineta nu prea conteaza ca esti incepator sau nu.

La casti eu am o pereche de Sony de 2 ani si ma inteleg perfect cu ele, mai ales ca tine bateria 12h

| Trioda a răspuns:

Salut!
De regula incepatorii sunt cei mai doritori de lucruri ieftine,cei mai neinformati si cei mai usor de pacalit!

O trotineta,fiind suma oarecum mare de bani investita,trebuie aleasa cu grija.
Adica,nu o iei si o schimbi lunar,vina fiind pretul destul de mare,uzura acumulatorului,prea des incarcat,CAUZA FIIND CAPACITATEA ACESTUIA PREA MICA!
ACUMULATORUL, sa al schimbi, depaseste uneori pretul intregii trotinete, RETINE!
Asa ca, iti vei lua una pe urmatoarele considerente :
Bateria cat mai mare, la curent, cele de 7 A, sunt pentru COPII (adica pana in 30 Kg, greutate) si 10 Km maxim, deci EXCLUSA!
RECOMAND :
-NU SECOND HAND!
CAAUZELE :
-ACUMULATORUL EPUIZAT...
si toti propietarii lor, le vand deoarece stiu ca un acumulator este enorm de scump, asa ca prefera sa le vanda unui neconuscator, care se va mai folosi de ea o vara poate, si pa..ai moare bateria!
-Jocuri mari la ghidon, rulmenti sparti, uzura componente, discuri frana, etc.

Recomand, cauta o trotineta de 36 Volti, cu acumulator peste 15 Amperi, putere motor minim 500 Wati, maxim 800 Wati.
Cu ea vei fugi cu 30- 35 Km/ora.
Si cel mai important,ai garantie la acumulator,componente,controler etc,foarte important!
Alege sa fie cu frana pe disc,macar pe o roata,daca nu pe ambele,cauciuc antipana,sa nu fii nevoit sa te chinui cu pene toata vara etc.
NU te arunca pe cele sofisticate,cu bluetoot, etc, pretul marit este cauzat de aceste anexe, una simpla, un lacat model catusa, separat si o șufă (cablu cu 2 urechi ) de 80 Cm lungime,pentru a o securiza cand intri in magazin etc, vor fi ideale!

_ NU te lasa aiurit de promotii, sunt aiureli, megi dupa ce ti-am spus mai sus, si o vei stapani ani de zile fara probleme, adica 3 ani garantia + inca 2, deci minim 5 ani vei avea o trotineta beton!
De casti etc,daca ai de gand sa le folosesti pe trotineta,NU este indicat,deoarece iti vor distrage atentia,si cu toata atentia ta,in trafic mai sunt si participanti la trafic neatenti,nervosi,grabiti,sa nu le zic si idioti,drogati etc pe care nu ai vei sesiza,auzi din cauza castilor etc,si risti a deveni victima propriei tale slabiciuni,aceea de a asculta muzica la ele.
O CASCA de protectie pentru cap,cotiere, genunchiere, sunt binevenite, de asemenea si o jacheta galbena, specifica auto, sunt indicate!
Succes!

| Sebhp11 explică:

Multumesc tutor pentru răspunsurile oferite!