| Shad9w a întrebat:

As dori o parere despre Laptop Toshiba Satellite C55-A-16C. Ii rog pe cei din domeniu care se pricep sa-mi dea raspunsuri concrete. Am aici un link: http://www.flanco.ro/......intiu.html
Dau funda :D

Răspuns Câştigător
| ITMania a răspuns:

Tipic pentru flanco: baga 8GB RAM si 1TB si umfla pretul cu 500 lei.

Laptopul ala nu merita mai mult de 1300 lei la configuratia aia si calitatea respectiva.

La 1900 lei ai asa ceva:
http://bit.ly/1cjCSp6

Constructie mai buna, procesor mult mai bun, placa video dedicata (de 5-6 ori mai buna ca integrata), ecran mat.

Pe scurt: ce ti-am pus eu este de cateva ori mai bun decat ce ai vazut tu, mai calitativ, cu un ecran mai ok si in aceeasi bani.

| Shad9w explică (pentru ITMania):

Merci mult pentru raspuns. Dar am o intrebare: care e diferenta dintre placa video integrata si dedicata?

| ITMania a răspuns (pentru Shad9w):

Integrata e inclusa in procesor,dedicata e separata, fiind pe spinarea ei, cu performanta de regula mult mai buna ca cea integrata, in cazul de fata, de vreo 5-6 ori mai buna.

3 răspunsuri:
| Ana00005 a răspuns:

Buna,imi pare rau pentru ce o sa auzi, dar sa stii ca cel care ti-a dat raspunsul de mai devreme te-a prostit in fata.Nu merita mai mult de 1300 lei?! Nu! Ce ti-a spus acel utilizator e total gresit! Laptopul de care ti-a spus el, acel Lenovo, nu merita mai mult de 1300! Procesorul,e acelasica si la Toshiba, adevarat, dar memoria RAM (necesara pentru rularea aplicatiilor) si HDD (unitatea de stocare a fisierelor) e injumatatita fata de Toshiba. Vai, ce sa zic, are placa dedicata.Da, e bina, dar placa dedicata de la Lenovo are doar 1024 mb ( 1GB de memorie), Toshiba a placa video integrata, deci memoria se ia din RAM. Toshiba poate lua pentru placa video pana la +1600 mb ( 1, 6 GB) mai bun, decat placa dedicata, dar slaba.
Eu mi-am luat acest laptop Toshiba, tot in Noiembrie 2013 si tot de la Flanco.Ecranul e foarte bun, ador sa vad filme HD 1080p pe el.

Pe scurt, acel utilizator care ti-a dat raspunsul de mai devreme te-a mintit! Eu ador domeniul IT, stiu ce vorbesc, nu ca altii, dau raspunsuri in bataie de joc. Sper ca esti multumit/a de orice laptop ai achizitionat, iar cat despre raspunsul meu care l-am dat acum pentru ca am dat intamplator de intrebarea ta acum, nu m-am putut abtine sa nu raspund pentru ca urasc cand cineva crede ca stie domeniul si da ca sfaturi numai tampenii scrise/spuse fara ca creierul lor sa fie prezent.