| Noise_LoVe_1980 a întrebat:

Salutare as dori sa stiu ce placa de baza imi recomandati uitati aici componentele mele:
Motherboard:
CPU Type DualCore Intel Core 2 Duo E6750, 2000 MHz (6 x 333)
Motherboard Name Gigabyte GA-G31MX-S2 (2 PCI, 1 PCI-E x4, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)
Motherboard Chipset Intel Bearlake G31
System Memory 2037 MB (DDR2-667 DDR2 SDRAM)
DIMM1: Nanya M2Y1G64TU8HB0B-3C 1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)
DIMM3: Nanya M2Y1G64TU8HB0B-3C 1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)
BIOS Type Award Modular (08/06/07)
Communication Port Communications Port (COM1)
Communication Port Printer Port (LPT1)

Display:
Video Adapter Intel(R) G33/G31 Express Chipset Family (256 MB)
3D Accelerator Intel GMA 3100
Monitor BenQ E900W (Analog) [19" LCD] (49700506026)

Multimedia:
Audio Adapter Realtek ALC888/1200 @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

Storage:
IDE Controller Intel(R) N10/ICH7 Family Serial ATA Storage Controller - 27C0
Floppy Drive Floppy disk drive
Disk Drive WDC WD4000AAJS-65YFA0 ATA Device (372 GB, IDE)
Optical Drive DTSOFT Virtual CdRom Device
Optical Drive HL-DT-ST DVD-RAM GSA-H58N ATA Device (DVD+R9:10x, DVD-R9:10x, DVD+RW:20x/8x, DVD-RW:20x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
SMART Hard Disks Status OK

Răspuns Câştigător
| ITHelper a răspuns:

Salut, iti recomand placa asta : http://www.emag.ro/......E799TBBBM/ deoarece este foarte buna pentru gaming, are o performanta foarte buna, are antivirus pentru BIOS(incorporat), Si vad ca ai si 2000 MHz, si 2GB memorie. daca mai adaugi si placa la componentele tale, este perfect.
In acel link ti-am dat un model performant, dar bine-nteles ca poti alege alta. Pentru componentele tale, trebuie sa aiba minim :DDR3, 128bit, PCI-E, 1024MB. Deasemenea si asta este la fel de buna http://www.emag.ro/......E5Z3KBBBM/ alegerea este la tine, dar ai grija sa aiba cel putin componentele de sus :)
Sper ca te-am ajutat! Funda?

| ITHelper a răspuns (pentru ITHelper):

Stiu ca tu ai cerut placa de baza, dar ti-am dar cateva informatii de placa video happy

| Noise_LoVe_1980 explică (pentru ITHelper):

Salut dar vreau sa te intrebare imi merge acea placa video pe placa de baza pe care o am acum?

| Noise_LoVe_1980 explică (pentru ITHelper):

Am uitat sa iti spun bugetul meu este nelimitatlaughing poti sa imi dai si placa video de 400lei tot o cumparwinking numai sa imi mearga

| ITHelper a răspuns (pentru Noise_LoVe_1980):

Da iti merge

| ITHelper a răspuns (pentru Noise_LoVe_1980):

laughing Revin imediat atuncitongue

| ITHelper a răspuns (pentru Noise_LoVe_1980):

Uite aici si placa daca vrei http://www.cel.ro/......m3plus-l/, placa de baza + placa video de mai sus, daca le ai, poti sa zici ca ai un pc special pentru gaming;)

| taken a răspuns (pentru Noise_LoVe_1980):

Placile video pe care ti le-a recomandat ITHelper sunt placi video slabe.Se vede si din pretul lor.Ia-ti o placa video care sa aiba 1 GB RAM DDR5 (nu DDR3) si bus cel putin 128.
Tu spui ca ai buget nelimitat.Ce-ai spune daca ti-ar recomanda cineva o placa video ca asta?
http://www.pcgarage.ro/......5-384-bit/
Tie iti trebuie asa ceva:
http://www.emag.ro/......EMYNKBBBM/

| taken a răspuns (pentru ITHelper):

El are procesor Intel si tu ii dai o placa de baza pentru procesor AMD.Va schimba placa de baza atunci cand va schimba si procesorul si memoria RAM.

| ITHelper a răspuns (pentru taken):

Da, dar uite-te mai sus ca i-am dat si ce placa sa isi iawinking
Si nu trebuie sa schimbe neaparat procesorul tongue

| ITHelper a răspuns (pentru taken):

straight face CALITATEA nu sta neaparat in PRET laughing

| taken a răspuns (pentru ITHelper):

Asa este dar o placa video de 200 lei este o placa video slaba. Poate fi mai buna decat o placa video de 250 lei dar nu va fi mai buna decat una de 500 lei.

| ITHelper a răspuns (pentru taken):

Deci am un prieten cate si-a luat o placa la 700si ceva de lei, si ce i s-a intamplat. i s-a ars dupa cateva luni..deci astea PREA "performante" nu sunt bune la nimicstraight face, nu ajuta mult daca vrei sa ai o placa cu durata de viata de cel putin 2anistraight face, nu judeca o carte dupa coperta happy

| taken a răspuns (pentru ITHelper):

La placile video ai garantie 3 ani.

| ITHelper a răspuns (pentru taken):

Depinde de unde o ieiwinking, si garantia are si ea conditiile ei. Cum ar fi, daca e din cauza prafului, sau a umezelii, ti-o da sa o arunci la gunoi laughing

| taken a răspuns (pentru ITHelper):

Hai ma ca nu se arde placa video din cauza prafului si cu atat mai mult din cauza umezelii de unde umezeala in interiorul PC-ului?

| ITHelper a răspuns (pentru taken):

Cum sa nulaughing..MAI ALES de la umezeala..aia practic daca stai sa te gandesti este APA..deci ca si cand ai pune apa peste ea laughing. Si de la praf..mai rar se arde(in cazul lui da).dar se opreste din functiune..cum e la coolere, daca sunt pline de praf ti se stinge pc-ul tot timpul. uite-te pe net ca o sa gasesti cazuriwinking

| taken a răspuns (pentru ITHelper):

Asa continuam pana maine.De la praf da se blocheaza PC-ul, se restarteaza.Dar de unde apa in calculator?

19 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Ai placa asta de baza dupa cum spui tu:''Motherboard Name Motherboard Name Gigabyte GA-G31MX-S2''.
http://www.gigabyte.com.ro/products/product-page.aspx?pid=2605#sp
Poate vrei o placa video.Placa de baza are slot PCI Express deci iti trebuie o placa video pe PCI E.

| Me2 a răspuns:

Eu iti recomand aceasta placa video cu ddr5
http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
Daca poti face un efort de 100 lei, asta, e mult mai buna
http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/