| wowmentol2 a întrebat:

As vrea sa cumpar 2 antene pentru router. Intrebarea mea este se găsesc in magazine/pe net separate? (Acele antene pe care le avem fiecare la routerul de net de acasa, care sunt pe filet)

2 răspunsuri:
| InOrOut a răspuns:

Stiu ce vrei sa zici, vrei sa dai net pe o raza mai mare. Dar nu functioneaza asa. Routerele banale nu au antene detasabile. Ele au deja antene de +3 sau +5db care sunt la limita in ceea ce priveste omni directionalitate si directionalitate. De la +8db in sus devin directionale pe axa Z, adica trebuie sa le inclini in fata sau in spate sa mearga semnalul unde vrei tu. Pe axele X si Y sunt tot omni doar axa Z e cu problema. Mai bine faci ce fac eu si iei un adaptor wifi cu antene de +5db si prinzi semnal de la 1km. Degeaba vrei tu cu telefon care are antena de +0db sau +1db sa prinda de la distanta mare. Mai bine iei repeater. Eu am luat antene de +8db cu 100 lei bucata acum 4 ani. Gasesti pe net si in magazine peste tot. Macar sti ce fac mai multe antene? Daca ai o antena sau daca ai mai multe? Cu cat ai mai multe antene nu te ajuta la distanta te ajuta la penetrare.

| Anonimboy17year a răspuns:

Ar trebui sa gasesti pe net s.au in magazine... eu am luat rutherul de la telekom la abonament si mi l.au trimis fara antene, am fost anuntat telefonic ca trebuie sa merg la Telekom sa le ridic cu buletinul deoarece sunt mai scumpe ca rutherul in sine