| Crap23 a întrebat:

Salutare, As vrea sa-mi montez un sistem de supraveghere video si am o dilema. am camere video de interior cu infrarosu si as vrea sa le montez la exterior. ce vor pati daca sunt montate la exterior? precizez ca nu va ploua / ninge pe ele, vor fi situate undeva pe o terasa acoperita. doar ce vor sta in aer liber. exista pericolul sa se strice de la umezeala in exces de afara din timpul toamnei (ceata deasa )? ce ar putea pati camerele mele de interior daca le montez la exterior?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Si pe camera care este pentru afara sa stea in ploaie vint etc nu se incalzeste si poate face condens si aia? Deci sar strica si aia pentru ca situatia este exact aceiasi.Deci dupa mine daca nu ploua direct pe ea nu are a face.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu o sa se intimple nimic.Care condens? vad ca coneva spunea condens etc.Condens de la ce? Doar daca se incalzesc ar putea sa condenseze, desi asta s-ar intimpla si la camerele foarte bine sigilate, in cazul in care sar incalzi tot ar condensa, deci eu zic ca nu se intimpla nimic daca sint protejate.E ca si cum ai telefonul cu tine afara iarna ce se strica? Sar strica daca ar ploua pe el dar daca este protejat temperaturile sau ce e pe afara, umiditatea aerului nu vad sa le afecteze.

| Crap23 explică (pentru relian):

Pai se face condens toamna mai exact, cand ceata predomina si cateva zile nonstop... de acolo poate sa vina si umezeala in exces. sau si iarna cand sunt sub 0 grade, daca in interiorul carcasei camera se incalzeste, nu apare condens pe placa electronica? nu as vrea sa ma pripesc sa se strice... de aia am si intrebat aici, sa fiu sigur.

| relian a răspuns (pentru Crap23):

Si pe camera care este pentru afara sa stea in ploaie vint etc nu se incalzeste si poate face condens si aia? Deci sar strica si aia pentru ca situatia este exact aceiasi.Deci dupa mine daca nu ploua direct pe ea nu are a face.

| Cioccolino a răspuns:

Durata de viață va fi mai scurtă. E bine ca nu ploua/ninge pe ele, dar gândește-te la condensul ce se face dimineața, in special toamna.