| Stefan123x a întrebat:

Salutare!
Care din placile vide (dedicata/integrata) functioneaza cat timp monitorul il ai conectat la placa de baza, insa placa video e pusa pe slotul pci.
Pentru a functiona cea integrata trebuie sa o deconectez pe cea de pe slotul pci?

Răspuns Câştigător
| Andrewquq a răspuns:

Unele PC uri nu îți dau voie să folosești placa integrată atâta timp cât cea dedicata se afla încă în portul pci.
Daca ai conectat un cablu in placa de baza la monitor și merge, atunci e ok. Poți să îl dai jos pe cel din placa video dedicata.
Odată conectat la mufa video ce duce la procesul grafic integrat, placa ta video nu mai lucrează, chiar daca inca primește curent, doar ventilatorul merge.
In cazul in care te afli in categoria menționată mai sus și nu îți arată nimic monitorul odată pornita unitatea atunci trebuie sa deconectezi placa video dedicata.
Placa video integrata funcționează când ai monitorul conectat la placa de bază

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

1. Va fi folosita acea placa, in care ai "infipt" fisa monitorului, deci cea integrata.

2. Nu, placa dedicata poate ramane in slot.
Daca ai instalat driverul placii integrate, si ai conectat cablul aferent (din placa de baza la monitor, NU din placa video), va functiona doar cea integrata.

In plus: cele 2 placi nu pot rula/ nu pot fi folosite in acelasi timp, chiar daca conectezi monitorul la ambele si incerci sa instalezi ambele drivere. Am spus "incerci" pentru ca in mod normal nu va functiona. Ultimul il exclude pe celalalt.