| DeeJayNo1 a întrebat:

Salutare, cautam ceva vps avantajos..si am gasit ceva dar nu prea imi vine a crede..este cineva care a incercat serviciile lor sau cunoaste serviciile lor? Voi ce parere aveti?
https://imgur.com/a/rEgLkU8

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Deh, atunci totul are sens
insa, sincer, poate ca am avut un ton cam nasparliu, totusi, tot sincer, ar fi bine sa inveti, orice serviciu de retea merge MUUUUULT mai bine pe Linux/Unix decat pe Windows, de ce?

Linux/Unix e gandit in primul rand ca firewall/router/SERVICII DE RETEA (serverul tau e practic un serviciu de retea) si are si desktop in numele usabilitatii generale

Windows e gandit in primul rand ca desktop (si, daca imi ceri, iti scriu un raspuns lung cu dovada la asta), iar ca firewall/router/servicii de retea/server in general, windows SUX... e doar facut sa mearga, pentru ca exista cerere

iar la partea de virtualizare, windows-ul chiar e pe langa, tot din motive de cerere, merge, dar e la mici pitici pe langa Linux/Unix

8 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

La pretul ala, eu zic, ca poti sa incerci sa vezi!

| DeeJayNo1 explică (pentru ziftode):

E pe linux acum am vazut cand sa fac plata..eu caut pe windows

| ziftode a răspuns (pentru DeeJayNo1):

Esti SCRANTIT?!?
1. pe windows host nu cred DELOC ca o sa gasesti!
2. pe windows NU exista virtualizare de tipul ala (nu stiu exact denumirea, hypervizor nustiudecare, insa in orice caz se refera la un Linux care e doar partial virtualizat, pentru ca pune kernelul la comun cu host, si inseamna ca merge MULT MAI BINE, MAI STABIL, ETC.
3. daca tu cauti guest windows, o sa cauti mult si bine la pretul ala, din cauza pct 2, pentru un server virtual windows pretul sare serios, din cauza ca trebuiesc alocate mult mai multe resurse
4. explica-mi si mie de ce ai nevoie de windows, si daca ai un punct valid care nu se poate rezolva pe Linux imi retrag cuvantul scrantit tongue... dar nu am cum sa retrag aprecierea de pret... imi pare rau!

| DeeJayNo1 explică (pentru ziftode):

Vreau sa fac un server de mu online pentru asta imi trebuie pe linux nu prea se poate exista o metoda da nu cred ca e stabila pentru linux... da stiu ca pe windows e mai scump dar am gasit destul de avantajos o sa imi cumpar

| ziftode a răspuns (pentru DeeJayNo1):

Intotdeauna e mai stabila pe linux decat pe windows
dar, numai daca e pentru linux REAL si nu se ruleaza prin emulator
insa e mai greu de configurat, linie de comanda, fisiere text, etc.

| DeeJayNo1 explică (pentru ziftode):

Probabil dar adevarul este ca nu stiu sa il configurez pe linuxlaughing

| DeeJayNo1 explică (pentru ziftode):

Da este adevarat mai mi-a confirmat asta si niste prieteni

| ziftode a răspuns (pentru DeeJayNo1):

Deh, atunci totul are sens
insa, sincer, poate ca am avut un ton cam nasparliu, totusi, tot sincer, ar fi bine sa inveti, orice serviciu de retea merge MUUUUULT mai bine pe Linux/Unix decat pe Windows, de ce?

Linux/Unix e gandit in primul rand ca firewall/router/SERVICII DE RETEA (serverul tau e practic un serviciu de retea) si are si desktop in numele usabilitatii generale

Windows e gandit in primul rand ca desktop (si, daca imi ceri, iti scriu un raspuns lung cu dovada la asta), iar ca firewall/router/servicii de retea/server in general, windows SUX... e doar facut sa mearga, pentru ca exista cerere

iar la partea de virtualizare, windows-ul chiar e pe langa, tot din motive de cerere, merge, dar e la mici pitici pe langa Linux/Unix

| DeeJayNo1 explică:

Asa ma gandeam si eu