| dragos15 a întrebat:

SaLuTare. Ce faceti? Ce e un wireless?

10 răspunsuri:
| sinblade27 a răspuns:

Numele vine de la traducerea din engleza adica fara fir si merge pe un principiu de emisie radio in banda scurta... practi face cam acelasi lucru ca si un dispoziv cu cablu numai ca nu ai nevoie de fir. principiul nu se foloseste doar in retelistica. ci si pe echipamente periferice mouse, tastaturi etc wlan sau wireless lan inseamna o retea de calculatoare sau dispozitive fara fir. atentie in finctie de dispozitiv raza de acoperire poate fi intre 3 si 100 m deci e limitat pe o zona explicita numita hotspot.

| Mihai03 a răspuns:

Wireless, internet wireless adica fara fir fara cablu. internet fara cablu happy

| Vizitiul a răspuns:

O conexiune prin unde radio de transmitere-primire informatii. In traducere ar fi "fara fire".

| Teo_6515 a răspuns:

Wireless reprezinta tehnologia fara fir. In functie de context, putem vorbi de internet fara fir, mouse, tastatura, imprimanta etc.

| Mirel_8882 a răspuns:

Wirelessu se foloseste mai mult pentru laptopuri, functioneaza cu un telefon mobil prin semanl, imagineazati o cutie in care intra mufa de la internet si u cu laptopu prinzi semnal in toata casa.Eu am un rooter ca sa pot sa am internet si la laptop si la PC

| softdeluxe a răspuns:

Este un dispozitiv care functioneaza fara cablu, de exemplu o tastatura fara cablu se numeste wireless.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristi3110 a răspuns:

O conecsiune wireless iti da internet gratis daca esti cinectat la ea

| dragos15 explică:

Multumesc