| wowmentol2 a întrebat:

Salutare,
Ce monitor este recomandat pentru un rtx 3060, buget 1500 ron?
Dupa ce sa il aleg, dupa HZ dupa rezolutie?
Tin sa mentionez ca vreau neaparat sa fie curbat

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Gamerii preferă 144 Hz full HD față de 4K 60 Hz sau 75 Hz.

| NLS a răspuns:

In primul rand, rata de refresh, in al doilea rand, marimea diagonalei si rezolutia.

Acesta ar fi cea mai buna alegere in 1500 RON:
27 inch,
rata de refresh: 165Hz,
timp de raspuns: 1ms,
rezoltutie: 2K (2560x1440)
format: 16:9
curbat: 1500R
conectori: 1x DisplayPort si 2x HDMI

https://www.pcgarage.ro/......ru-165-hz/

*****************************************
Daca nu tii neaparat sa fie curbat (nu te ajuta decat de la 31 inch in sus, cand nu poti cuprinde tot monitorul dintr-o privire), atunci acesta:

e mai luminos, are panou IPS, deci culori mai bune, e reglabil pe inaltime, si suporta atat FreeSync cat si G-Sync
(rezolvi Stuttering, Tearing si celelalte probleme....indiferent ca ai placa AMD sau nVidia )

https://www.pcgarage.ro/......ble-165hz/

Repet, eu mi-as lua monitor curbat doar daca are 31.5 inch, si raza curburii sa fie mare ( 1700 e ok din punctul meu de vedere).
(MSI-ul acesta are 1500).

| Goete a răspuns:

Tin sa te intreb de ce crezi ca unul curbat e mai bun? Doar pentru ca e o tehnologie mai noua, pe ine personal nu ma convinge deloc

Răspuns utilizator avertizat
| Trixt3r a răspuns:

HZ te ajuta foarte putin si doar cand joci FPS-uri gen CSGO.

Eu folosesc monitoare doar ca secundare in partile mainului, nu stiu exact ce sa-ti recomand, pentru ca mie imi par toate la fel, plus ca-i enervant faptul ca nu prea ai sunet la ele.

Alegerea o faci in functie de ce setup ai si cat loc ai pe birou,
Eu folosesc un TV de 126cm ultra HD 4k ca monitor principal, dar am un birou mare cu picior special, cam la 1+m distanta de scaun si nu l-as schimba pe 10 monitoare, acum totul tine de preferintele tale si ce iti permite setup-ul.

Unul din monitoarele mici care le am este curbat si sunt foarte dezamagit de el, sincer pe mine mai mult ma incurca decat sa ma ajute, dar este posibil sa tina doar de preferinte personale, incearca sa citesti niste recenzii.