| SorinELoo7 a întrebat:

Credeti ca imi va merge destul de bine Windows vista ultimate pe PC cu configuratia:
- Procesor AMD Athlon 64 x2 Dual Core 3600+ 1, 91 GHz
- RAM 1 Gb
- Placa video ATI Radeon X1050?
*dar chestia este ca nu-mi porneste autorun-ul cand bag un CD/DVD cu toate ca este activat... imi va boota CD-ul cu Windows?
Va rog un mic ajutor + FUNDA.

18 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

O sa-ti mearga, dar n-ar fi rau daca ai mai pune macar 512MB RAM.
Cat tine de boot,o sa-ti booteze. Dupa ce bagi DVD-ul cu Windows Vista, la partea de boot, apesi Enter.

| skama18 a răspuns:

Windows vista nu e bun pe niciun pc...e varza total si consuma multe resurse pentru tine e bun un xp sp2 si iti faci update pr sp3 e el mi sigur k sp3 urile au o platforma destul de instabila (majoritatea sunt si exceptii)

| SorinELoo7 explică (pentru skama18):

Si cum fac update la SP3 ca nu inteleg? si inca ceva: de unde stiu ca un windows este bun ca sa-l instalez. Lamureste-ma si pe mine mai detaliat...

| skama18 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Pai frate cand descarci gasesti un windows citesti si parerilo altora careau incercat acel windowseu nu iau windowsuri de pe toate siteurile gare le gasesc pe google k majoritte nu's bune.nu pot sa iti spun de unde iau windowsurile k nu-mi permit aici. update ti-l faci dupa ce instalezi wind.prim automatic update

| SorinELoo7 explică (pentru skama18):

Pai si cand ii fac update n-o sa am probleme cu genuine? daca nu e original

| skama18 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Pai ai optiune frate il debifezi pe genuine e chiar penultima din lista cred

| SorinELoo7 explică (pentru skama18):

Am gasit. Penultima trebuie bifata happy

| skama18 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Ma trebuie debifata adica ca sa nu il instalezi

| xt9000 a răspuns:

Ma sincer nu pune vista ca dupa mine e un esec.ori xp ori 7. daca mai pui 1g ram pune 7 si daca nu xp pe 1g ram

| SorinELoo7 explică (pentru xt9000):

...si zici ca Win 7 trebuie cu 2 Gb RAM sa functioneze bine?

| GeosBIOS a răspuns:

Nu-ti va merge prea bine. Windows Vista, ultimate sau nu, are nevoie de 1 GB RAM doar ca sa-ti ruleze la un nivel decent. Unde mai pui ca si alte aplicatii consuma RAM.

De ce va luati procesoare cu 2 sau mai multe nuclee daca nu aveti cel putin 4GB de RAM? Intrebati inainte sa bagati bani in tehnologii inutile.

Autorun-ul din windows nu este acelasi lucru cu boot-area de pe CD. Iti va merge, dar trebuie sa te asiguri ca BIOS-ul este configurat pentru a boota de pe CD. In anumite cazuri apsand tasta F8 sau F11 iti apare un meniu si poti alege unitatea fizica de pe care poti boota, nemaifiind nevoie sa-ti mai bati capul cu BIOS-ul.

| SorinELoo7 explică:

Atunci ce Windows XP SP3 bun imi recomandati ca eu am gasit numai porcarii... daca se poate si cateva link-uri cu imagini sa vad si eu cum arata.

| GeosBIOS a răspuns (pentru SorinELoo7):

XP cu SP2 si upgrade la SP3.

| SorinELoo7 explică (pentru GeosBIOS):

Eu vreau Windows XP SP3 nu asa cu upgradare... spune-mi si mie de unde sa iau si eu unul bun ca am gasit numai porcarii. Apropo imi trebuie 32 biti.

| SorinELoo7 explică:

Apropo cum salvez Bookmark-ul din Chrome?

| GeosBIOS a răspuns (pentru SorinELoo7):

Steluta din partea dreapta a barei de navigare

| SorinELoo7 explică (pentru GeosBIOS):

N-ai inteles... vreau acel folder cu bookmark-uri sa-l salvez in PC.

| GeosBIOS a răspuns (pentru SorinELoo7):

Okey, te duci pe cheia mecanica din coltul dreapta sus, selectezi Bookmarks > Bookmark Manager > Organize > Export Bookamrks to HMTL file

Cand vei vrea sa le adaugi, folosesti aceiasi procedura numai ca alegi Import Bookmarks...