| BoGdY1107 a întrebat:

Salutare, cum pot afla ce placă de rețea are un calculator de îndată ce el nu are internet?
Și Windows-ul proaspăt instalat (XP)

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Nu are sens sa instalati alte programe pentru a afla numele unei amarate de placi retea :
- Click dreapta pe My computer -> Manage
- Device Manager
- Network Adapters
- Voila!

Daca nu exista driver pentru placa respectiva si momentan nu este recunoscuta, apesi click dreapta pe dispozitivul necunoscut din Device manager > Detalii > Hardware IDs si cauti valoare/valorile afisate pe google.

O alta optiune ar fi desfacerea carcasei si inspectarea placii de retea. Totusi, nu este cea mai buna idee in cazul in care placa de retea este integrata in placa de baza.

4 răspunsuri:
| Gatejoiu_Andrei_2000 a răspuns:

Il demontezi si vezi, nu stiu daca merge sa aflii fara sa il demontezi pe xp, pe 7-8-10 merge

| GiantDad a răspuns:

Device manager. Scrie acolo.
Cauti pe google, how to access device manager in win xp...

| RAY a răspuns:

Aida

| ziptrack a răspuns:

Instalati software precum Aida sau HWinfo