| BoYkAn a întrebat:

am instalat proaspat windows xp pe calculatorul unui prieten si dupa ce i-am instalat toate driverele inclusiv placa de retea, nu merge pe internet decat pe site-ul MSN nustiuce, deci cand vreau sa intru in google nu vrea sa ma lase zice ca cica nu este conectat la internet dar pe site-ul lor merge. oare ce poate sa insemne asta? deci totul este instalat dar nu am acces total la internet.( internetul il iau din router deci nu este nevoie de conexiune sa fac)

11 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Windowsul xp nu mai este sistem de operare.nu se mai fac update de anul trecut din aprilie parca.trebuie schimbat sistemul de operare, cu windows vista, 7, etc.bafta.

| BoYkAn explică (pentru express11):

Nu te mai deranja sa raspunzi daca vii cu aberatii din astea. Tu nu vezi ca esti paralel? daca am zis ca e un computer vechi cum vii tu ca domnle trebuie windows 7. La windows 7 trebuie minim un gb la ram si minim 2-3 gb la procesor ca sa functioneze. nu stii nimic despre calculatoare.,, bafta,,

| BoYkAn explică (pentru express11):

Daa..multumesc : pagina nu poate fi afisata... straight face

| dannyel86 a răspuns:

Intra in bara de start, Settings, Control Panel, Netwok Connections si vezi daca apare Local Area Connection. Daca nu este, ai nevoie de driverul de LAN al placii de baza, compatibil cu Xp. Daca ai Local Area Conection, dai click dreapta pe el, Properties si acolo deselectezi "Internet Protocol (TCP/IP)". Si incerci conexiunea de internet, sa vezi daca poti accesa paginile web.

| BoYkAn explică (pentru dannyel86):

Nu. asta am facut prima data dar nu merge nu stiu de ce ca doar este windows cu licenta original. ma rog mersi oricum.

| dannyel86 a răspuns (pentru BoYkAn):

Ori router-ul nu e configurat cum trebuie, ori e alta optiune din Windows care iti scapa. Incearca o reinitiere a setarilor din router. Stiu ca dispozitivul pastreaza setarile de internet si dupa reinstalare Windows, dar, daca nu-l verifici si pe el, n-ai de unde sti ca e de la router sau din alta parte.

| BoYkAn explică (pentru dannyel86):

Te asigur ca routerul este foarte bine configurat si am internet de 1000 prin fibra optica asa ca nu te lua de router-ul meu ca nu are el nici o vina. e calculatorul vechi... oricum nu il voiam pentru mine ca eu sunt pe i7 de f mult timp in cel mai rau caz va invata sa zboare de la etajul 9.

| BoYkAn explică (pentru BoYkAn):

Nu...lasati-o cu totii balta am rezolvat singur

| SorinelCopilu a răspuns (pentru BoYkAn):

Poti sa-mi zici si mie cum te rog

| Dorin_Alexd_1972 a răspuns (pentru BoYkAn):

Salut. Am aceeasi problema. Ma poti ajuta, te rog!