| Sertisafeti a întrebat:

Salutare! Cum se numește aparatul cu care se poate lipi sticla protectoare pe display la telefon? Ma refer la kit-ul de reparație. După ce se îndepărtează sticla Sparta de pe lcd se pune cea noua și după se introduce display-ul cu tot cu sticla într-un aparat care le lipește împreuna.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca folosesti sticla protectoarea, aia nu se lipeste, pur si simplu o aplici pe display si aia e tot, o poti face si tu singur acasa.

Si plastic daca e la fel, poti pune singur, ma refer plastic mai grosut, nu folie ce pun romanii prin RO.

Cind cumperi acea sticla, glas protector, ai acolo informatii si tot ce trebuie, sa o pui tu.
Acu daca esti total neindeminatic, nu stii sa stergi un display, sau ce mai explica aia acolo, atunci mergi la un seervice, platesti si aia e tot.
Ori daca cumperi de al ei acest glas protector, o sa til instalez ei tot in banii aia, asa cred, cel putin pe la mine asa se practica, nu stiu in RO.
Deci nu se lipeste geamul ala dedisplay, pur si simplu sta acolo lipit, asa cum sta si folia si mai stiu eu ce alte chestii.

Totul este sa nu prinda aer cand aplici acel geam, eau am pus la mine geam de cand aparu geamurile astea, inainte rau tot ceva asemanator dar plastic.

Folie ce se pune cu nu stiu cxe aparate am auzit, dar numa in RO, dar aia e ca si cum n-ar fi, asa cred, nu se compara cu plasticul aplicat sau cu geamul asta ce spui tu ca vrei sa pui.

Nui nici un kit de reparatie nimic, e doar acel geam, are 2 servetele cu care sa stergi displayul la telefon, si cam aia e tot, instructiuni. Unia mai pun si o rama din plastic, este ceva ajutator, pui geamu in acel palstic, plasticul ala se baga ca o carcasa pe telefon pe fata si se aplica perfect.

Asa cu mina mai iti tremura mina, mai stiu si eu, dar rame de alea nu au toate geamurile astea ce se vind, majoritatea is fara, nu trebuie sa pui perfect, oricum il dai jos peste un an sau stiiu si eu daca il spargi, dar la vreo 2-3 ani sigur il dai jos ca se cam zgiriie

| Hyperion7 a răspuns:

Nu știu dacă are un nume, oricum.ce relevanță ar avea daca are un nume?
Probabil că e preaplicator de folii.