| IovanIulian a întrebat:

Salutare. De ce dupa ce pornesc pc-ul mi se deschid ferestrele vechi? Il inchid cu shut down, deci in mod normal nu ar trebui sa sa redeschida...dau funda big grin

8 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

Am patit si eu de cateva ori asa, dar nu stiu de ce, cred ca e o setare ceva, oricum eu as vrea sa fie mereu asa

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă folosești browserul Crome, dai click pe cele trei puncte din colțul de sus (în dreapta), încă un click pe Settings, iar pe urmă în josul paginii, bifezi unde vezi scris: Open the New Tab Page

Dacă utilizezi Mozilla, atunci vei da din nou click pe cele trei puncte (sau "linii") din colțul drept (sus), pe urmă dai click unde scrie "Options" și unde vezi că scrie "When Firefox starts" bifezi "Show a blank page".

| NGheorghe a răspuns:

Închide toate ferestrele si programele înainte de Shut down... si vezi cum reacționează la pornirea următoare.

| Boyka_Mihai_1999 a răspuns:

Ai virusi sau e pe duca wuindossl

| IovanIulian explică (pentru floresdemayo):

Mersi pentru raspuns. Era bifat, dar problema e ca nu mi se deschid doar paginile Chrome, mi se deschid toate ferestrele pe care le avea deschise...indiferent daca inainte sa dau Shut Down le inchid...si e enervant laughingMersi inca odata. big grin

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru IovanIulian):

Imposibil, la tine e bifat cu totul altceva, de exemplu ai ales opțiunea:
(Mozilla)→ http://imgur.com/a/2b2nC
(Crome)→ http://imgur.com/a/3ovtC
... și de aceea îți apar toate ferestrele, atunci când deschizi PC-ul!

| Gabriel9707 a răspuns (pentru IovanIulian):

O alta posibilitate ar putea fi aceea ca ai activat optiunea pin tab. Ca sa o dezactivezi dai click dreapta pe fiecare fereastra si alegi unpin tab. Alte probleme nu stiu care ar putea fi. Sper sa functioneze : ).

| flixbuster a răspuns:

Un singur cuvant: hibernare.

Mai multe cuvinte: prespun ca ai Windows 10 pentru ca in aceasta versiune hibernarea este activata implicit in spatele Shut Down. La Windows 7 trebuie sa o activezi tu si in plus apare ca optiune separata in meniu (Hibernate).

Hibernarea presupune ca la inchiderea Windows sa se salveze continutul memoriei RAM (adica toate programele deschise in starea in care sunt) pe HDD intr-un fisier specific. La pornire nu se face o pornire de la rece completa (sa incarce tot Windows-ul) ci se incarca din fisierul specific continutul RAM-ului asa cum a fost el la inchidere. Sunt doua argumente in favoarea acestei abordari:
1) este mai rapida pornirea;
2) se presupune ca utilizatorul doreste sa continue lucrul de unde a ramas cand a inchis calculatorul.

Hibernarea se dezactiveaza dintr-un shell cmd.exe folosind "powercfg -h off" si se activeaza din acelasi loc folosind "powercfg -h on".