| Stolo a întrebat:

Salutare. De curand am primit un PS4, insa nu detin un televizor lcd, sau, de fapt, un televizor cu mufa hdmi. Se poate sa il folosesc pe u ntelevizor clasic, cu tub? Pe internet am vazut ca xista convertoare, insa nu prea stiu ce sa iau, si sunt destul de scumpe. Stie cineva ce as putea facee? Multumesc

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. Nu exista nici un covertor. De la rca la hdmi exista, dar asa nu, deoarece nu poate sa iti scoata 720p pe tv cu tub.
Prin urmare, nu prea stiu de ce ai luat ps4. Mai bine luai ps3 daca vroiai pe tv cu tub, ca ps3-ul are si hdmi si rca(adica pentru astea cu tub). Daca ai sub 10 zile de cand l-ai luat, mergi cu el la magazin, si ei sunt obligati sa iti dea toti banii inapoi. Daca nu, strange bani, si cumpara un tv 1080p led de preferat cu hdmi.

| horia2012 a răspuns:

Depinde ce intrari are televizorul. Daca e cu tub, poate avea SCART, RCA composit (3 mufe-galben, rosu, alb), VGA, chiar daca nu are HDMI. Solutia e un convertor si il cauti functie de ce fel de intrare ai la TV, dar orice ai alege, sunetul va fi separat.Din cate am vazut PS4 are iesire audio de 3.5 mm. Nu poti sa-ti dau niciun model pentru ca depinde ce intrari ai tu la TV.

| Stolo explică (pentru horia2012):

Hmm, are intrare din aceea lata. De pilda, pot conecta sistemul home cinema care are un cablu cu mufa neagra si lata, dar nu stiu de care e. Si cu sunetul cum as putea rezolva?

| horia2012 a răspuns (pentru Stolo):

Mufa de asta:
https://www.google.ro/......ps?/search
daca nu ai intrare audio la TV, atunci numai separat prin boxele PC-ului.

| Stolo explică (pentru horia2012):

Asa are intrare in spate