| c0pil1n a întrebat:

Doresc sa imi cumpar un sistem pana in 2.500 lei pe bucati. Vreau sa il folosesc pentru fortnite.

Răspuns Câştigător
| EusebiuPWN a răspuns:

Salut, iti recomand sa mai adaugi 50 de lei bugetului si sa faci urmatoarea alegere.
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3316092/

-Procesor ryzen 3 1300x, 4 nuclee 4 thread-uri, 4. 7ghz in modul turbo care se activeaza automat atunci cand are nevoie.
-8gb de RAM ddr4, frecventa de 3000mhz(numa` bun pentru ryzen), dual channel(recomandat pentru gaming).
-Placa video de ultima generatie, respectiv Gtx 1050 Ti ce ruleaza pana si jocurile aparute recent cu mici ajustari la setarile grafice.
-Hard Disk de 1Tb 7200rpm pentru stocare.
-Placa de baza ce sustine procesorul fara probleme, poti adauga pe viitor si un ssd pe slot m2, placa de baza avand un asemenea slot.
-Sursa de calitate, 450w fiind mai mult decat suficienti pentru acest sistem, ba chiar poate sustine si viitoare upgrade-uri.
-Carcasa de culoare rosie, 3 ventilatoare cu led preinstalate, spatiu dedicat pentru sursa, incapatoare si cu un design placut.
Te sfatuiesc sa trimiti comanda cat mai repede, anumite componente pot disparea de pe stoc in orice clipa.

| Dismally a răspuns (pentru EusebiuPWN):

Placa de baza ASRock? Am avut una si de atunci nu vreau sa mai aud de aceasta firma, a fost un cosmar.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru EusebiuPWN):

Corectare rapida: procesorul daca are 4 nuclee are 8 threaduri. In rest, pe langa sursa de 450w, sistemul e destul de bun. Daca tu l-ai facut, atunci felicitari!

| EusebiuPWN a răspuns (pentru Dismally):

Nu stiu ce placa de baza ai avut tu si de unde, ASRock fac placi de baza bune, daca nu faceau nu erau pe piata de atatia ani.

| EusebiuPWN a răspuns (pentru DoctorWh0):

Nu, procesorul are 4 nuclee si 4 thread-uri, iar legat de sursa, sunt mai mult decat suficienti cei 450w, componentele nu consuma mai mult de 250w in full load.

| c0pil1n explică (pentru EusebiuPWN):

Salut. Pentru fiecare componenta montata baietii cer 50 lei in parte? Zic pentru ca nu am mai montat un pc si nu as vrea sa se intample ceva

| EusebiuPWN a răspuns (pentru c0pil1n):

Nu, exista un serviciu numit "Asamblare Standard", il adaugi in cos si primesti sistmul asamblat in totalitate, ba chiar baietii fac si niste teste sa se asigure ca totul merge cum trebuie. Costa 100 de lei.
https://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/
Te sfatuiesc sa nu mai stai pe ganduri, oricand poate disparea ceva de pe stoc, sau sa se mareasca preturile.
Ca idee, o sa ai putin de asteptat, de exemplu asambarea se face in aproximativ 5 zile.

12 răspunsuri:
| anonim16121 a răspuns:

De ce cu banii ăștia nu-ți iei un PS4, îți cumperi jocul și cu ceilalți bani ori îi păstrezi ori îți iei alte jocuri, nu o sa regreți, îți spun din propria experiență?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim16121):

Neh,e mult mai bun un pc

| anonim16121 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum zici tu...nu e, îți zic eu, la PlayStation 4 poți conecta ochelari VR.îți dai seama. daca ai și un tv bun, cat peretele o sa fie fain

| EusebiuPWN a răspuns (pentru anonim16121):

Consolele sunt pentru amatori, nu pot afisa mai mult de 40 fps-uri. Sunt unele jocuri suporta 60 de fps, insa chiar si asa.
Pe langa asta, ar mai fii treaba cu cumparatul jocurilor, pe pc te mai descurgi, mai cumperi un joc la reducere de pe steam, mai cumperi de pe g2a, dar cu consolele nu-i chiar asa.

| anonim16121 a răspuns (pentru EusebiuPWN):

Ba poți să cumperi și pe PlayStation jocuri, are o secțiune, nu știu cum se numește, parca PSN. Dar alegerea e a ta, pc-ul nu o să-ți vibreze niciodată cum face o consola?

| EusebiuPWN a răspuns (pentru anonim16121):

Vibratie, serios? laughing N-are nimeni nevoie de asa ceva, un TV are timp de raspuns mare, si pe langa asta nu-ti afiseaza nici mai mult de 30-40 de fps-uri. Eu nu stiu cum se pot juca unii.