| SorinTudor a întrebat:

Salutare dragi prieteni!
As dori sa-mi cumpar un sistem home si as vrea sa stiu: merge conectat in paralel si la TV si la PC?

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

De fapt tu ai spus in paralel, nu poti conecta simultan sistemul la ambele, va trebui sa-l folosesti fie la tv fie la pc, prin rotatie functie de nevoie.

| awspam a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Merge si la una si la alta si amndoua odata si cum vrea muschii lui, merge

| SorinTudor explică (pentru awspam):

Mai concret ce imi trebuie sa mearga?

7 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Exista convertoare de la mufa jack tip casti la mufe rca, pe de alta parte mai exista sisteme home theatre direct pe rca sau care au un adaptor din 3 rca la un singur jack, iar televizoarele au ceea ce se cheama component in, al meu are si rca si o mufa jack pentru casti, vezi bine ce anume are televizorul tau si alege in consecinta. Ideal ar fi din punctul meu de vedere sa iei un sistem cu mufe jack pentru computer pe care sa le poti adapta la televizor, depinde unde te intereseaza true surround mai mult, la pc sau la televizor.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Mda cand sistemul dispune de acel tuner cu remote control la care ai si conectorii rca si conectorii jack si schimbi din telecomanda sursa sunetului da, poti aseza un sistem home theater asa se cheama in camera si conecta chiar mai mult decat si televizorul si pc-ul, era tarziu si eu m-am gandit doar la sistemele exclusiv cu boxe 5.1, 7,1 etc, deci nu iti trebuie decat sa stii sigur ca routeaza sursa din telecomanda si ca ai cablurile potrivite, care nu cred ca vin cu tot cu sistemul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sistemul are cel putin doua intrari merge fara probleme.
Al meu este conectat la 5 aparate diferite.
Are un selector de intrari si aleg pe care vreau sa o folosesc.

| awspam a răspuns:

Audio output de la tv se prinde pe audio output de la pc si impreuna intra in audio input de la sistem,,, dar daca raspun exact la ce spui paralel e cand bagi tvul in sistem, se aude tvul si cand bagi pcul se aude pcul,,

| mariusmorariu a răspuns:

Practic trebuie sa mearga sa le conectezi in amandoua partile. Doar ca nu vad rostul. cel mai usor e prin wifi iti cumperi home cinema cu sateliti si conectare prin wifi si ai rezolvat toata problema http://bit.ly/1lBSdSA