| Norbi_Kiralynorbi_1998 a întrebat:

Salutare..Imi poate explica cineva cum aflu ce PCI-Express are placa de baza 2.0 sau 3.0, ca m-am uitat pe eMAG si nu scrie la nici unul? Si cum aflu daca suporta gddr5.

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Singurul mod de a afla asta este să afli numele plăcii tale de bază. Poți afla asta folosind un soft ca specy de exemplu.
Apoi cauți pe net numele plăcii de bază și din specificațiile tehnice ale acesteia vei afla ce lot PCI-Express are.
Din experiență îți spun că dacă ai slot PCI Express la PC toate plăcile video vor fi suportate DAR lățimea de bandă va fi downgradată la lățimea de bandă a plăcii video va fi downgradată la lățimea de bandă suportată de slotul plăcii tale de bază(v1, V2.1, etc); De regulă nu se simte acest minus așa tare, doar în cazul unor plăci video profesionale, și și asta dacă le folosești la chestii mai pretențioase cum ar fi aplicații de grafică/modelare 3D profi, CAD, etc.Succes

| Norbi_Kiralynorbi_1998 explică (pentru DeyCj):

Multumesc. deci placile de baza de pe eMAG de exemplu scrie doar PCI Express deci suporta toate placile nu?

| DeyCj a răspuns (pentru Norbi_Kiralynorbi_1998):

Da, sunt compatibile.
Recomand să cauți pe net, sunt și alte magazine. EMag-ul nu e singurul din lume happy.