| JusTPauL a întrebat:

Salutare.
Îmi puteți recomanda ceva programe pentru securizarea pc-ului contra haking-ului?
Folosesc pc-ul pentru platforme de tranzacționare.
Momentan am doar antivirus avast și el free.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pai in primul rand treci pe ceva solutii anti-malware platite daca zici ca tranzactionezi.
Avast free e bun dar nu exista nicio solutie care sa le cuprinda pe toate si mai ales gratuit.
Eu as opta pe langa asta ori avast platit cu licenta ori pe langa avast free, malwarebytes platit https://www.malwarebytes.com
Exista o multime de solutii antivirus in ziua e azi, dar oricum ar fi ai nevoie de o solutie care sa fie antivirus,anti-trojan, anti-malware la modul general, anti-ransomware, sa stie si de exploituri ( zero-day exploit )!
Ca si solutii cum spuneau exista cu sutele in ziua de azi dar cele free in cazul antimalwarelor nu vor fi online ci vor lucra mai degraba offline adica cand le dai tu sa scaneze, si nu vrei asta in cazul unui atac, astfel ca tot o licenta platita va face ca o solutie anti-malware precum malwarebytes sa te protejeze.
Solutii bune care lucreaza in "offline" si iti pot spune daca ai un virus, trojan, malware in PC sunt si : SUPERAntiSpyware, HitmanPro.

| JusTPauL explică (pentru Simpatic):

Malwarebytes pare o opțiune bună. Mersi?

| NLS a răspuns (pentru JusTPauL):

Malwarebytes e mai util decat un antivirus, oricare ar fi el.
Iar vorbind de antivirusi, Defender din Windows e suficient pentru orice.

14 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur, cumperi doua pachete de prezervative si pui unul pe cablu utp si unul pe wifi

| JusTPauL explică (pentru Zuzu1991):

Dacă ai fi în locul colegului de pe etoro, la care i-au fost retrași banii n-ai mai râde.
Ia fost schimbat contul în limba rusa. Avea și cod de securitate pe telefon. Primea mesaj cu codul de securitate iar rusul cumva vedea codul pentru ca reușea se se tot conecteze pe cont și schimba limba de fiecare data în rusă.

Răspuns utilizator avertizat
| Ion1231 a răspuns:

Recomand cu mare incredere kaspersky total security.

Răspuns utilizator avertizat