| Energo a întrebat:

Salutare! Imi puteti recomanda un laptop pentru editare FOTO? Ma intereseaza ca Lightroom și Photoshop să funcționeze bine, ambele deschise si să nu sacadeze cand lucrez la editarea fotografiilor.

Jocuri nu joc și cred că un laptop de Gaming nu si-ar avea rostul și e prea scump pentru mine.

Buget în jur de 3000 lei. Sunt dispus să cumpăr și SH doar să funcționeze impecabil cu cele două softuri menționate mai sus.

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Am depasit putin cei 3000 RON, insa fa un efort, caci mai jos nu gasesti nimic bun (doar procesoare economice cu U in coada, cu care nu faci mare branza in aplicatii de genul acesta, sunt gandite pentru navigare si chestii usoare, pentru a economisi baterie).

https://www.pcgarage.ro/......dow-black/

O alta varianta foarte decenta ar fi aceasta:

https://www.pcgarage.ro/......on-blue-1/

Ambele au doar 8GB memorie RAM, insa au doar un slot ocupat, si unul liber.

Pe viitor, mai strangi ~170RON (se vor mai ieftini in decurs de 1 an, acum sunt ~200 RON), si iei o placa cu specificatii identice, pentru a rula in Dual Channel:

https://www.pcgarage.ro/......t-1x-8192/

trebuie sa aiba aceeasi capacitate, aceeasi frecventa si aceeasi latenta (CL) cu cea existenta in laptop.
O poti monta si tu, nu e greu, sau daca ai prin apropiere un service de cartier, ii dai 15-20 de RON unui tip de acolo si in 10 minute e rezolvat.
Sau poate ai un amic/vecin ce a mai desfacut laptopuri, daca tu te temi.

La fel cu SSD-ul, poate fi inlocuit foarte usor cu unul mai mare.
Sau poti cumpara unul extern prin USB 3.0+, si il folosesti pentru pastrarea proiectelor.

Ce nu poti upgrada deloc, e procesorul si placa video, deci la acestea nu e ok deloc sa te zgarcesti, in speranta ca poate ajunge si asa.

Ar fi fost ideal un laptop cu diagonala de 17, 3... insa in acest buget nici nu poate fi vorba.
Pe la 4200 gasesti asa ceva (si e optim si pentru gaming totodata).

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pentru foto ai nevoie de ecran IPS, insa 60Hz sunt suficienti, ar trebui scoase din calcul cele cu mai mult de 60, pentru ca se reflecta in pret, si mai bine cauti ceva cu procesor mai puternic, sau placa video mai puternica.

Nu ai specificat si editare video, asa ca 16GB ddr4 sunt de ajuns.

Ecranul ar fi de preferat sa fie de 17.3...asta daca nu il folosesti impreuna cu un monitor extern.

Ca procesor, un i5 minim, sau Ryzen 5.
Daca nu te grabesti, deseara caut ceva concret.

| Energo explică (pentru NLS):

Mulțumesc!

| Energo explică (pentru NLS):

Mulțumesc mult pentru sfaturi! Cred ca primul e mai ok pentru mine, are 16MB cache și frecventa mai mare a procesorului, iar celălalt doar 8MB cache și frecventa mai mica dar placă video e Ti, probabil de asta e mai scump

| NLS a răspuns (pentru Energo):

Intr-adevar, a existat un motiv pentru care l-am pus primul pe lista.

Dintre astea doua, 5600H e mai recomandat pentru produsele Adobe, care pun baza pe procesor.

Daca ai fi lucrat in DaVinci Resolve, ar fi fost mai intelept sa alegi placa video mai puternica.

Mai gasisem un al treilea, cu 4800H, la 3200 RON,
insa avea 2 placute de 4GB RAM, deci ambele sloturi ocupate, si daca vrei sa faci upgrade, trebuiau intai scoase si vandute.
Am zis ca nu merita osteneala.

Insa acela ar fi cap de afis, datorita numarului de nuclee:

6 nuclee la 3.3-4.2 GHz
versus
8 nuclee la 2.9-4.2 GHz

https://www.pcgarage.ro/......nyx-black/

Am o prietena care se ocupa cu editarea foto
lucreaza pe un desktop adecvat, dar are si 1 laptop cu 4800H, (si ecran de 17.3), si e foarte multumita.

| NLS a răspuns (pentru Energo):

Am depasit putin cei 3000 RON, insa fa un efort, caci mai jos nu gasesti nimic bun (doar procesoare economice cu U in coada, cu care nu faci mare branza in aplicatii de genul acesta, sunt gandite pentru navigare si chestii usoare, pentru a economisi baterie).

https://www.pcgarage.ro/......dow-black/

O alta varianta foarte decenta ar fi aceasta:

https://www.pcgarage.ro/......on-blue-1/

Ambele au doar 8GB memorie RAM, insa au doar un slot ocupat, si unul liber.

Pe viitor, mai strangi ~170RON (se vor mai ieftini in decurs de 1 an, acum sunt ~200 RON), si iei o placa cu specificatii identice, pentru a rula in Dual Channel:

https://www.pcgarage.ro/......t-1x-8192/

trebuie sa aiba aceeasi capacitate, aceeasi frecventa si aceeasi latenta (CL) cu cea existenta in laptop.
O poti monta si tu, nu e greu, sau daca ai prin apropiere un service de cartier, ii dai 15-20 de RON unui tip de acolo si in 10 minute e rezolvat.
Sau poate ai un amic/vecin ce a mai desfacut laptopuri, daca tu te temi.

La fel cu SSD-ul, poate fi inlocuit foarte usor cu unul mai mare.
Sau poti cumpara unul extern prin USB 3.0+, si il folosesti pentru pastrarea proiectelor.

Ce nu poti upgrada deloc, e procesorul si placa video, deci la acestea nu e ok deloc sa te zgarcesti, in speranta ca poate ajunge si asa.

Ar fi fost ideal un laptop cu diagonala de 17, 3... insa in acest buget nici nu poate fi vorba.
Pe la 4200 gasesti asa ceva (si e optim si pentru gaming totodata).

| RoCkKiD a răspuns:

Haha, cam o sa ai nevoie de unul de gaming daca nu cumva vrei sa dai bani pe unu de la Apple. Se întâmplă ca cerințele de gaming sa fie aceleași ca pentru editare foto /video, monitor bun făcut ca sa vezi detaliile in jocuri ajuta si la detaliile din poze iar daca vrei sa se miște bine Lightroomul are nevoie de aceleași resurse ca un joc, in principiu un procesor bun si o placă video puternica.

Bonus! Are si liminite.

Problema e ca tind sa fie scumpe, dar na, depinde cat de profi ești ca performanta costă. Unul ca asta de mai jos ar fi excelent, pe testate ca zburda Lightroomul pe el.

https://www.emag.ro/......DK1DC5BBM/