| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!happyInca o intrebare,stupida poate,un router wireless stiu ca este acel router care este legat la stalp printr-un fir (exact ca cel care il am eu,de la clicknet) si poate transmite internet la aparatele din casa fara fir,cum ar fi laptop-ul,smartphone-ul si etc.laughingEu credeam inainte ca un router wireless poate capta net fara fir (fara sa fie legat la stalp) si poate transmite net mai departe tot fara fir,mai exact un aparat fara niciun cablu conectat la el in afara de cel de alimentare. Vreau sa imi spuneti daca exista asa ceva sau e doar o aberatie de-a mea!laughingSi in legatura cu o placa de retea wireless, care e faza cu ea, poate capta net (de la un router wireless de exemplu) fara cablu de retea... exact ca laptopu-ul?happyStiu ca sunt niste intrebare stupide dar...asta e, nu stiu exact si vreau sa fiu lamurit, astept raspunsuri!laughingbig grin

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
| Romeo44 a răspuns:

Wireless-ul trebuie sa fie legat de un stalp, el transmite in toata casa internet(exista ceva fara fir si se numeste modem wireless mobil sau modem wi-fi mobil).Si un calculator nu poate sa se conecteze la un wireless decat printr-un calbu sau printr-un stic special(un fel de adaptor pentru. net).