| Dyp a întrebat:

Revin cu intrebarea, ca nu m-am lamurit. Totusi, tehnic vorbind, cum fac sa am retea intre cele 2 calculatoare (sa pot copia date dintr-unul in celalalt) si fiecare sa aiba conexiune la internet, chiar si cu limitari de viteza impuse de faptul ca sunt conectate la acelasi router, limitari de care sunt constient si care deja exista. Cu riscul de a ma repeta, PC-ul e conectat la router prin cablu UTP iar laptopul e conectat la acelasi router prin wireless. Ambele merg simultan pe net, vreau sa se 'vada' si intre ele. Pe PC am WinXP iar pe laptop Win7. Multumesc anticipat si scuze pentru insistenta!

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Ce a scris Robert e corect doar daca le legi in retea izolata, in cazul tau nu merge ca nu o sa mai ai internet.Trebuie facuta alta setare, si anume:
a) Pe PC pui la TCP-IP ->Properties-> Alternate configuration adresa 192.168.1.2 si la gateway adresa router-ului, de regula 192.168.1.1
b) La laptop faci modificare la proprietati sa-l pui in acelasi workgroup cu PC-ul (ex. acasa), nu umbli pe la IP ca ai conexiune wireless si mi-e sa nu o busesti.
c) Dupa toate astea dai restart la pc si la laptop, desi nu e absolut necesar, si intri pe my network places-entire network, click pe workgroup (acasa) si daca ai dat sgaring la partitii si pe PC si pe laptop se vad in ambele sensuri. Succes!

3 răspunsuri:
| JaJe a răspuns:

Da-mi ID-ul tau pe PM si te voi ajuta. (Pregateste si TeamViewer pentru orice eventualitate).

| Robert a răspuns:

Daca ele fac parte dintr-o retea este ok. Daca nu fac parte le crezi reteaua asa.C1:
IP 10.0.0.1
Mask 255.255.255.0
Gateway 10.0.0.1

PC2:
IP 10.0.0.2
Mask 255.255.255.0
Gateway 10.0.0.1

Setarile se introduc in Control Panel -> Network connections -> Local Area Connection -> (click_dreapta + Properties) -> TCP/IP -> Properties (asta e valabil la Windows XP)

| Dyp explică:

Multumesc pentru raspunsuri, intr-adevar nu aveam setate adresa de ip alternativa si gateway ca sa pot face retea locala cu router-ul. Dupa ce am facut asta si am pus si laptop-ul in acelasi workgroup cu PC-ul, a mers!