| Winners10 a întrebat:

Salutare. La router wireless nu mai stiu exact daca puteti sa ma ajutati. Ca sa functioneze trebuie sa am neaparat tras cablu de internet in casa? Sau merge si fara cablu de la o retea de internet, doar pe baza setarilor ce trebuie facute?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Router = distribuitor /dirijator de cai (de retea).
Prin asemanare, este ca un distribuitor de energie electrica, in care intra (pe o parte) curentul (semnalul), dupa care iese pe mai multe prize.
Diferenta este ca, conexiunile pe retea /internet se fac in ambele directii (nu doar de la stecher spre prizeke distribuitorului).

Ca urmare, trebuie sa ai o conexiune la internet (prin cablu sau prin retea de telefonie sau alta conexiune).
Router-ul va imparti acest traseu de semnal spre iesirile lui (prin cablu si/sau wi-fi).

| darrio2007 a răspuns:

Vrei sa te conectezi fara sa dai bani, asta e clar. Fă-ti un abonament la o retea din zona ta, ti se va instala un modem cu wifi, cu cablu, bineinteles. Apoi te poti conecta prin semnalul wifi transmis de modem, cu orice dispozitiv. Laptop, tabletă, telefon etc.

| Wr3nch a răspuns:

laughing Buna gluma. Iti trebuie neaparat cablu de internet ca sa mearga, router-ul nu da net singur.

| Winners10 explică (pentru Wr3nch):

Eu vorbeam serios. Nu mai stiam sigur, pentru ca nu am mai folosit de mult unu.

| Cismi a răspuns:

Daca nu ai cablu trebuie sa ai o conectiune prin alt ceva (ex. o cartela sim), routerul simplu va emite semnal dar daca nu ai o conexiune (cablu, retea mobila, etc) nu o sa ai internet