| blacke a întrebat:

Salutare. Luna viitoare trebuie sa dau comanda la niste piese la pc si vreau sa va cer o parere.

Placa de baza Gigabyte B75M-D3H, socket 1155

Procesor Intel® CoreTM i3 3240, 3400MHz, 3MB, socket 1155, Box

Placa video Gigabyte GeForce GTX 650 OC 2GB DDR5 128-bit

Memorie Zeppelin 4GB DDR3 1333MHz CL9

si

cam ce sursa am nevoie pentru a rula cu aceste componente?

7 răspunsuri:
| FatUglyVirgin a răspuns:

O sursa de 400 cu certificat bronze ajunge, dar de ce i3 cand costa la fel de mult ca fx 6300?

| blacke explică (pentru FatUglyVirgin):

Nu am avut niciodata amd si d-asta raman pe Intel.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru blacke):

Faci cum vrei, dar amd-u ala e mai bun si are un raport calitate/pret mult mai bun

| Skylimit a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Nu... amandoua sunt bune. O fi mai scump Intel dar atunci cand mai cumperi un aftermarket cooler te faci cu acelasi pret. In orice caz, AMD for gaming si Intel for editing...la sistemul asta as pune si eu un AMD.Nu cred ca se face cine stie ce editing pe build-ul asta.Dar am tinut sa te contrazic, pentr ca ai exagerat.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru Skylimit):

Fx-u ala bate orice i3, si cum adica Intel nu e pentru gaming? un i5 haswell refresh bate orice fx facut de amd

| Skylimit a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Amandoua sunt pentru gaming dar cand vine vorba de editare video Intel-ul castiga.

| MirelutaAlbinuta a răspuns:

Uite aici o sursa buna http://bit.ly/1m04P8J
Si eu sunt de parere ca merita mai mult un AMD. Am si amd si Intel si cei drept ma inteleg mai bine cu Amd cu toate ca AMD-ul este mai slab ca Intel-ul meu.