| PciTheGamer a întrebat:

Salutare m-am gandit sa imi cumpar un sistem pe bucati si am nevoie de ajutor.Am asa
I3 6100
8gb ddr4 2133MHz
Sursa Seasonic 520W Bronze
Carcasa Termaltake Versa N21
Placa de baza MSI H110M PRO-VH
Am un HDD deja cumparat.

1.As vrea sa stiu daca merita sa cumpar un i3 6th gen sau nu.(ma gandesc sa fac o schimbare cu un i5 6th gen peste un an sau doi)
2.Ce placa video pana in 800lei sa aleg?
Multumeschappy

Răspuns Câştigător
| Daniellllll1 a răspuns:

1. Da merita sa-ti iei, e recomandat si pentru gaming, e o generatie noua de procesoare
2. Eu iti recomand un Geforce GTX 750
http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

1. i3-urile Skylake sint extraordinare, insa ti-as recomanda sa mergi pe i3 6300. Nu ca are frecventa un pic mai mare, ci pentru MB ala de cache in plus. I-am luat unul nevestei si merge de rupe.
2. Ai grija ca memoria sa fie kit dual channel, preferabil Kingston. Iti zic de ce la punctul 4.
3. Sursa e o alegere excelenta, poti lua si una mai ieftina ca e foarte economic procesorul. Fix modelul asta i-am luat nevestei.
4. La placa de baza as merge pe ASRock. De ce? Fiindca cu memorii Kingston CL14, DDR4 2133, merge sa setezi din BIOS sa ti le ruleze cu CL12. Asta inseamna un ~5% performanta suplimentara din partea memoriei, fara nici o durere de cap. Plus ca, cel putin din cate am vazut eu, H110-HDV-ul de la Asrock e o idee mai rasarit ca MSI-ul specificat de tine (daca ma intrebi asa, lipsit de detalii, pe care dintre cele doua companii le prefer, iti voi raspunde MSI fara indoiala, dar nu sint fan idiot).
5. HDD, pacat. De fapt nah, depinde. Nevasta are i3 6300, 16 GB de memorie, un hard de 1 TB pe care il aveam de vreo 6 ani, si un GTX 960 si se misca sublim sistemul ala.

Acuma durerea ta. Mai stringe 200 RON, ia un GTX 960. Merita cu virf si indesat. Sau stai cu ochii pe resigilate. http://www.pcgarage.ro/......-bit-hdmi/
Asta e placa pe care am bagat-o in sistemul jumatatii mele alea mai bune, e tzutz.

P.S. In functie de cit de ventilata e carcasa, s-ar putea s-a cam trebuiasca un cooler aftermarket. Eu am pus cu ala stock si intr-un burnin de citeva minute ajunsese deja la 66 de grade. Nu am mai stat sa vad pina unde ajunge. Are aproape doua saptamini de cind i l-am asamblat si cred ca 95% din timp a jucat WoW pe el si nu a facut nici o problema gen restart/crash to desktop, deci e stabil. Ca o fi mergind la 60 de grade sau 85, asta e partea a doua. Are garantie, nu m-a interesat in mod deosebit.;)