| frankyminune a întrebat:

Salutare prieteni. Stie cineva un model de camera spion care poti vedea live de la distanță? Adica sa fii la câteva sute de km nu in camera alăturată. Ofer funda. Multumesc.

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Te mananca in fund pe tine
Orice chestie pe care o faci sa spionezi pe cineva contravine legii si se numeste infractiune!
Sute de km happy nu ai sa ai tu bani de o asemenea camera, decat daca e un wireless si te conectezi prin internet la ea.
De gasit se gasesc astfel de camere pe siteurile mondiale, doar ca in anumite tari cand te duci sa ridici un astfel de colet te ridica si politiawinking

| frankyminune explică (pentru Simpatic):

În casa mea fac ce vreau. Se pare ca esti pe lângă subiect. Stai jos si lasa pe altul sa vorbească. Era vorba de o camera inteligenta cu sim gsm, însă se pare ca in afara de pixuri si brichete nu sti altceva!

| darrio2007 a răspuns (pentru Simpatic):

Exagerezi.

| Simpatic a răspuns (pentru darrio2007):

Nu exagerez, urmaresc canale de Youtube care pot confirma faptul ca anumite colete luate de pe aliexpress continand camere spion, au dus la arestarea celor care au venit sa ridice comanda...
nu am zis ca la noi in tara!

| frankyminune explică (pentru Simpatic):

Aia sunt perversi sexual care sunt urmăriți de poliție, am văzut si eu astfel de documentare, pun camere prin hoteluri etc. Eu nu violeze intimitatea nimanui, poate nevasta sa facă ceva reclamatii ca altfel?

| darrio2007 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu sunt interzise. Doar daca le folosesti in anumite locuri unde sunt nu trebuie. Dar le poti folosi acasa, pentru supravegherea unui copil, de exemplu. Tatal meu este singur cand eu sunt plecat de acasa la munca si este cam bolnav. Crezi ca este ilegal sa il pot supraveghea de pe telefon?

| viavo a răspuns:

Poti folosi un spycam care se conecteaza pe retea wi-fi. Gasesti pe net o gramada de camere la pret de nimic, dar nu cred ca sunt legale in Romania si poti sa ai surpriza de a fi oprite la granita dupa ce ai platit comanda

| viavo a răspuns:

Ce ar fi bun in cazul tau ar fi asta...> https://youtu.be/LQhAtw4p5RI

| viavo a răspuns:

Este o camera cu sim, dar cum am spus, e posibil sa nu ajunga la tine acasa, doar pana la granita

| JicaContra a răspuns:

Am doua probleme cu intrebarea ta
1. pe cine vrei sa spionezi?!?, daca ai o casa la tara si iti pui sistem de supraveghere, atunci, GO FOR IT, altfel, WATCH IT
2. cum plasezi camera aia?!? te deplasezi sute de km in plina pandemie?!?

deci, mai da detalii? la ce te gandesti?!? tongue

| frankyminune explică (pentru JicaContra):

Este vorba ca vreau sa vad comportamentul bonei in camera de zi unde copilul meu sta in mare parte a timpului. Iar referitor la distanță, eu sunt șofer de tir si locuiesc in Germania. Cred ca am lămurit si problema asta?

| JicaContra a răspuns (pentru frankyminune):

Sigur, orice camera de supraveghere cu access la internet
majoritatea au aplicatie de telefon

totusi, daca vrei top of the top, cel mai bun rezultat l-am vazut la un NAS Sinology(nu, nu chestia din mijlocul fetei in romana ci, Network Attached Storage), care merge cu majoritatea camerelor IP si cu orice device Android, iOS pe care poti sa pui aplicatia de monitorizare de la Sinology si sa transformi respectivul device intr-o camera IP de supraveghere, am testat eu insumi chestia asta (primesti licenta gratis pentru doua camere/phone/tablet pe gratis doar ca ai cumparat NAS-ul)

| frankyminune explică (pentru JicaContra):

Am cumparat o dracovenie din aia de ceas cu wifi de pe ebay însă de la internetul cu date mobile nu mă pot conecta la ea. De la wifi-ul de acasă este ok dar de la distanță nu mai merge.

| JicaContra a răspuns (pentru frankyminune):

Deh, atunci te incadrezi in poanta aia: unul suna la ISP si spune ca:
- nu am internet
- modemul e connectat?
- nu
- calculatorul e pornit
- nu, e picat curentul electric in tot cartierul
- imi pare rau, problema e grava, maine trebuie sa duce-ti calculatorul inapoi de unde l-ati cumparat si sa le spuneti ca:
SUNT PREA PROST SA DETIN UN CALCULATOR!

incearca sa pui o intrebare coerenta, sa descrii ce ai si ce vrei, inainte sa iti spuna TOTI ca esti PREA IMBECIL si SPIONAREA E IMPOTRIVA LEGII, dupa care sa nu mai aiba NICI UN CHEF SA TE AJUTE

ajutorul nu e un drept, E UN AJUTOR, asa ca TU BATI CAMPII, ne pare rau pentru tine, si iti dorim o viata frumoasa in continuare
BYE BYE!

| frankyminune explică (pentru JicaContra):

Mare om, mare caracter. Trebuia sa iti desenez ca, sa intelegi si tu ce vreau.

| frankyminune explică (pentru JicaContra):

Dacă boul ala de Neamț vinde legal cu factura pe ebay, ești tu mai destept sa spui ca sunt împotriva legii. Se poate sa fie împotriva legii dar la tine acolo-n sat.

| JicaContra a răspuns (pentru frankyminune):

Da, trebuia sa desenezi, pentru ca nu ai sens DELOC in ce spui, asa ca bea cafea, ia-ti medicamentele recomandate de psihiatru si incearca sa vorbesti cu toti dintii in acelasi timp!