| Anonimus11111 a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog la ce foloseste o frecventa mai mare a procesorului pentru un laptop? Adica care e diferenta intre aceste care are 1, 9 MHz

http://www.pcgarage.ro/......2gb-black/

si acesta care are 2400 MHz

http://www.emag.ro/......EN9RKBBBM/

Care este mai bun? Si va rog imi puteti spune daca as putea rula jocul gta IV la max settings pe laptopurile acestea?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Chestia cu fregvența procesorului este valabilă la orice sistem de calcul și constă în faptul că cu câteste mai mare cu atât calculatorul va procesa informația mai rapid=> va fi mai rapid; DAR depinde de cantitatea de memorie disponibilă în sistem.Degeaba ai un procesor Quad core la 4 Gzdacă ai în sistem 1-2 Gb ram, că acesta va devenii latent, adică va șoma până se eliberează ramul cel insuficient.Pentru gamming îți recomand așa ceva:http://www.alienware.com/
Normal că și pierderea de timp trebuie plătită și încă cu bani grei(așa ceva ajunge undeva la 6000 de lei la care se mai adaugă Licențele pentru jocuri, că deja Licența de Windows o vei plăti pe post de „gratuitate" inclusă în preț oferită de producător, sau să furi ca săîți pierzi timpul(la noi se poate căci 3 sfert se fură și cu un sfert se face, ceea ce îmi provoacă silă și dispreț total fată de cei ce au astfel de „hobbye-uri").
Dintre cele două cu condiția să îl folosești pe o suprafață solidă și plană și cu un coolerpad, al doilea ar fi mult mai OK.Succes

2 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Poi daca frecventa procesorului este mai mare este capabil sa proceseze o cantitate de date mult mai rapid deci cu cat mai mare frecventa cu atat mai bine
Cel de pe eMAG il consider mai mare pentru ca are frecventa procesorului mai mare
Nu stiu daca iti va merge gta 4 pe acele laptopuri din cate am inteles eu gta4 este prost optimizat pentru pc poti avea si cel mai bun calculator pentru gaming el tot va sacada cadeodata

| SSWK a răspuns:

Daca vrei sa te joci, recomand un sistem desktop, ai flexibilitate mai mare si caracteristici tehnice, in general, mai bune.