| Manuel86 a întrebat:

Salutare. Stie cineva daca are ceva daca folosesc tableta cand este la incarcat?
Multumesc mult happy

Răspuns Câştigător
| AssaSinNKidD a răspuns:

Sallut. Am sa iti spun sincer. Si eu am tableta si ma jucam cu ea la incarcat, si dupa o saptamana mi s-a stricat nu mai incarca calumea si se stingea pe la 70%. Nu este indicat sa te joci cu ea la incarcat, deoarece daca misti cablul in timp ce e la incarcat se pot atinge colturile si se strica tableta... Indicat e sa te joci pana la 50-30%. dupa o lasi la incarcat, iar dupa iar te joci.

Sper ca te-am ajutat. Funda? :*

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai cam are. PE langa faptul ca temperaturile la baterie o sa creasca alarmant de mult, ducand chiar la pericole, o sa ai probleme in timp cu bateria. Aceasta o sa tina din ce in ce mai putin, si chiar o sa se inchida singura, si o sa vezi ca nu o sa gasesti cauza.

| kurinkita a răspuns:

Inafara ca m-am ras putin de ce am citit pe aici, NU are nimic daca folosesti o tableta (sau smartphone) in momentul in care e la incarcat.

Bateriile din ziua de azi se bazeaza pe cicluri complete de incarcare, indiferent daca se incarca in 5 sau 500 de minute.

Cat despre baterii explodate, marea parte din bateriile din gadgeturi sunt li-on, care sunt cunoscute ca fiind putin mai "vulcanice".

regis
| regis a răspuns:

N-are a face. Tot ce am citit mai sus sunt mituri urbane, fara o argumentatie logica.

| K0sti a răspuns:

Este bine sa se faca cu dispozitivul oprit, fenomene parazite pot altera detectia full-charge si duc la o supra-incarcare a bateriei sau produc mini-cicluri de incarcare! Citeste aici: http://www.epasystems.ro/incarcarea-acumulatorilor/
Vezi ca ai si un link acolo catre cea mai buna firma din lume in testarea acumulatorilor! Gasesti toate informatiile de care ai nevoie! Restul e can-can!

| Jipa95 a răspuns:

Cam are...ca si la majoritatea telefoanelor, atunci cand bateria se incarca, nu mai primeste suficient curent/voltaj, pentru o incarcare corespunzatoare. Ca si in cazul telefoanelor, au fost nenumarate cazuri pe glob, de utilizatori al unor telefoane/tablete de firma ( cunoscute ) cum ca le-au explodat la ureche, sau in mana atunci cand le utilizau cand aceste device-uri se incarcau. Eu iti recomand atunci cand ti ul telefon. tableta la incarcat, sa il lasi la locul lui pana ce a terminat. Bft!

Răspuns utilizator avertizat
| 16Gabriela a răspuns:

Se va descarca mai rapid.Se poate si scrica dar asta in cazuri mai rare, mai bine o lasi sa se incarce si ai putea o zi sa te joci una nu si tot asa, sa iti reziste mai mult bateria. happy

| Marily1997 a răspuns:

Eu de fiecare data ma joc pe ipad cind se incarca si nu e numic, il am de vara trecuta si de atunci nu sa sctricat.

| ZeloMariaEcaterina a răspuns:

Nu are nimic daca folosesti tableta cand e la incarcat.