| Iunix a întrebat:

Salutare. Tocmai am aflat de la știri că niște „ hackeri " au reușit să fure datele a peste un miliar de conturi de yahoo, inclusiv parolele, asta după ce, acum ceva vreme tot yahoo a fost victima unui atac dar în care hackeri cu au obținut parolele, atacul având loc parcă acum un an, iar yahoo tocmai acum a anunțat -_-, dezamăgitor. Acum, pentru siguranța mea și a conturilor mele vreau să-mi creez alte conturi dar pe google ( gmail ) și să renunț la cele de yahoo, dacă sunt „ sparte " încontinuu iar eu am o parola de peste 30 de caractere.. Deci, întrebarea mea este, google este mai sigur decât yahoo? Adică, mă gândesc că google e google și " hackerii " nu prea au șanse să spargă conturile de google.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

A avut si gmail ul problemele lui... acu sa fim seriosi, nu ascunzi tu date interesante pentru cineva pe mail. Ce crezi ca o sa iti fure contul de TPU?

| Gonrax a răspuns:

Cine dracu' mai folosește Yahoo? Eu zic să treci la Gmail că oricum e mai șmecher.

| NyctophobicGhost a răspuns:

Te crezi Hillary Clinton ca sa stai cu frica in san?
Lasa ca nu intereseaza pe nimeni ce mail-uri trimitem noi lui Mos Craciun!

| YouAreTheBestCutie a răspuns:

Daca esti o tinta,oriunde poti fi,,hakerit'' dar nu, nu este. Securizeaza ti TOATE conturile inclusiv cu nr de telefon (confirmare prin sms) si toate alea, sdin ala un miliard avand in vedere tara noastra saraca nu cred ca am fi noi victime, sincer, exista 14 miliarde de oameni, nu milioane

| untilizatorunic a răspuns:

Parolele pe server nu se salveaza in text clar parola ta "mama12" se cripteaza in "aacnfkdfgfacgacfghlacfghlfahglcfafafghcafhgf" asa 128 litere, si inapoi nu se mai decripteaza

| Nicolas323232 a răspuns:

E mai sigur google. si google poate fi spart...dar mai greu.