| împreunăfacembine a întrebat:

Salutare,

Tocmai ce mi-am făcut un site (în urma cu câteva săptămâni) și aș avea nevoie de un web designer pentru a-l pune în funcțiune. Cum aleg un web designer? Cum îmi dau seama dacă lucrează bine sau nu?

Am domeniu și găzduire de la Hostico. Domeniul e pe ro.

Dacă vede pe aici cineva priceput pe partea aceasta, rămâneți va rog, deoarece am nevoie de răspunsul meu și la întrebările care vor urma.

Site-ul e personal, împărțit în blog și site-ul în general.

Pe site am nevoie de urmatoarele:
- să îmi pun partea aceea unde vad câte persoane îmi citesc articolele
- pagini pentru a putea fi vizibile toate articolele scrise (gen nu îmi arata toate articolele pe care le-am publicat și nici nu pot apăsa undeva să apară, decât dacă dau pe un articol vizibil și acolo îmi arata sa dau pe articolul anterior)
- am nevoie de https

Pe lângă acestea am nevoie de restul pentru ca site-ul sa fie ok pentru a scoate trafic din el.

Cam ce preț ar fi toate acestea? Cât sa ma aștept sa îmi ceara web designerul?

10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce ai facut, cum, unde? Ar fi trebuit sa se ocupe de astea designerul. In principiu primesti ceea ce platesti, probabil ca pentru ce vrei tu s-ar baga si unii cu o suta-doua de euro, si vor face treaba pe masura, si unii cu o mie sau mai mult.

| Frank51 a răspuns:

Web designingul este relativ simplu de învățat, oricine poate face ceva ok cu putina răbdare. Găsești și templateuri gata făcute. Dacă vrei ceva profi cauți pe cineva care se pricepe, găsești la tot pasul, pe olx Facebook, dacă întrebi printre prieteni. La preț e cam scump sa fiu sincer.

| NotNamed a răspuns:

La tine e mai complicată treaba decat crezi. Tu ai nevoie de tot pachetul practic. Si de web designer pentru a.ti da designul la site, si de web developer pentru frontend si backend iar pe langa asta presupun ca vrei ca domeniul sa fie pe extensia "ro". Nu vei scapa fara un plata.

| împreunăfacembine explică (pentru NotNamed):

Am domeniu și găzduire de la Hostico. E pe ro

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru împreunăfacembine):

In cazul asta pocneste un WordPress si configureaza-l.

| NotNamed a răspuns (pentru împreunăfacembine):

A pai e simplu rau atunci. Wordpress tatule si ai rezolvat balciul.

| NotNamed a răspuns:

Sau poti sa il faci singur in Wordpress. N.ai nevoie decat de cateva tutoriale de pe yt.

| împreunăfacembine explică (pentru NotNamed):

Dap, e dezvoltat pe Wordpress. Asta e ideea ca nu știu de unde sa încep. Sunt multe și în control panel și in setări la site și ma pierd printre ele =)

| NotNamed a răspuns (pentru împreunăfacembine):

Pai fai cum ti.am zis...e Youtube.ul plin de tutoriale...nici nu știi cu ce sa incepi

| Sekim a răspuns:

Tu ai nevoie de un web developer nu web designer. Web designer poate să facă doar imaginile pentru site ul tau, spre exemplu daca vrei sa fie poza cu un peisaj pe home.