| JeKyLl a întrebat:

Am încercat să fac și eu un CD track pentru mașină iar rezultatul nu a fost cel dorit. Pe CD am pus 14 melodii. După ce am făcut CD l-am verificat pe laptop și merge, dar când l-am pus în navigația mașinii (navigația originală) nu a mers, îmi spune CD error.
Înainte de a face acest CD am făcut un altul tot cu același program, tot atâtea melodii și a mers.
Programul folosit este Express Burn.
Puțin ajutor?

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Pot fi mai multe cauze.Una dintre cele mai frecvente ar fi tipul de suport.Anumite CD playere citesc mai usor un tip de suport fata de altul.La mine le vede doar daca sunt Sony.Alta greseala ar fi daca nu inchizi sesiunea.Laptopul in vede CD-ul, CD playerul din masina nu il vede.
Trebuie scris in format audio CD iar fisiere sa fie WAV. Daca CD playerul stie de mp3 ai grija si la ce bit rate le pui.

3 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Orice program ai folosi, faci Audio CD, da? Nu arunci niste mp3-uri pe el. Si il scrii la cea mai mica viteza posibila.

| 0x11111051 a răspuns:

Sunt 2 metode de a înscrie muzica.
1. Doar trăgându-le de pe desktop în mapa CD (mp3, de exemplu).
2. Folosind Nero / Windows Audio Player înscriindu-le în format Audio.

Punctul 2 este recomandat fiindcă în așa fel muzica poate fi redată de pe orice dispozitiv care suportă CD.
Dacă vei observa - pe CD-R scrie (700 MB sau 80 Min). Reprezintă acelea 2 metoda. Prima - pui fișierul în mapa diskului și se umplă MB-iții. A doua - înscrii muzica pe disk (și se umplă minutele).

| edit28 a răspuns:

Eu mereu am folosit Nero fara nici-o problema.