| anonim_4396 a întrebat:

Am o imptimanta HP Desckjet 5525. Am schimbat tonerul, dar nu merge cel cu culoarea albastru. Din toner curge vopsea, nu e astupat, la imprimanta am stars in caz ca ar fi o problema. Imprimanta si programul detecteaza tonerul albastru, dar nu scoate deloc albastru. Stie cineva de ce?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi defect cipul sau infundata duza. Doar cineva care vede te poate ajuta.

| gelu1970 a răspuns:

Daca ai avut proasta inspiratie sa reincarci cartusele e normal. cumpara cartuse originale. si cele actuale trebuie sa le scoti daca nu vrei sa iti curga in interior tot. o sa strici imprimanta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Că să nu fie confuzii pentru cine o să știe să te ajute, imprimanta respectivă e cu ink, (inkjet) nu cu toner (laserjet) Dacă era cu Toner, era simplu, era doar robinetul de la Toner dat peste cap în poziția deschis când ar fi trebuit sa fie închis și invers. Cât despre cartușe cu ink nu am idee care-i filozofia...

| completerefill a răspuns:

Cel mai probabil cartusul nu are nicio problema atata timp cat zici ca are cerneala in el.
La astfel de echipamente cel mai des se intampla sa se infunde capul de printare.
Poti incerca sa-i dai "Head Cleaning" ("Curatarea capului de printare") din proprietatile imprimantei.
Daca nici asa nu iti functioneaza mai exista o sansa sa mergi la un centru de reincarcari/service imprimante sa-ti curate capul de printare (fizic) cu solutii de desfundat si/sau ultrasunete.