| hatze a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o intrebare referitoare la placa mea video, eu gainward geforce 210, 512mb 64bit, si cand am cumparat-o nu avea cooler, ci un radiator metalic, ce se intampla daca ii pun un cooler? as vrea sa-mi pun un cooler ca ma joc mult si imi este frica sa nu stric placa video, ce parere aveti?

3 răspunsuri:
| eucumine010 a răspuns:

Nu cred ca poti sa ii pui cooler.

| djdani1 a răspuns:

E simplu!
Deci gasesti gpu(un fel de procesor pe placa video); pui 3-2 boabe de pasta termoconductoare; te asiguri ca nu e nimic pe bucatica de cupru de pe cooler; pui coolerul cu ventilatorul in jos; astepti 2-3 minute sa se intinda pasta; bagi placa video in slot si gata!
Dupa instalezi driverele etc etc sti tu.
Bafta!

| Mikoyan a răspuns:

Testeaza intai temperaturile under load si in idle, daca obtii temperaturi mari poti incerca sa-i pui un ventilator pe radiatorul respectiv ca nu se strica nimic. Daca vrei sa schimbi coolerul adica si radiatorul trebuie sa fii sigur ca se potriveste radiatorul cu gaurile pe care le ai pe placa video, de obicei cand cumperi coolere pentru vga scrie placile compatibile cu acel cooler.