| Sebiță_Sebiță_1990 a întrebat:

Am si eu o nelamurire.
Placa mea video este de tip DDR si este integrata pe placa de baza. Placa de baza este ASUS. Ar merge alt tip de ddr pe slotul de placa video? Adica DDR3 sau DDR5?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Placa ta video, dacă e integrată, folosește de obicei din memoria RAM a plăcii de bază - deci e DDR de care ai pe aceea.
Evident, NU poți schimba tipul acestei memorii, întrucât nu ar mai fi compatibilă cu placa de bază. Dar poți inhiba placa video integrată și pune una suplimentară pe sloturile de extensie (PCIeX). Iar asta va avea exact DDR din care vrei tu, că poți alege orice model e compatibil cu placa de bază, care să aibă în același timp tipul de RAM video dorit.

| dannyel86 a răspuns:

Depinde de slotul placii de baza. Spune modelul placii, nu doar producatorul si putem verifica.