| Ardimax a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o problema la un laptop packard, am schimbat bateriile din bateria leptopului, imi recunoaște bateria dar nu se încarcă, numai ca bateria imi baga 4.4v si la alt laptop HP probook bateria imi baga între 12-16v, ce are?

2 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Eu am scos elementii de la o baterie Asus si dupa ce i-am pus la loc, bateria a mers. Am inteles insa ca la unele modele de baterie, dupa ce se descarca de tot bateria, sau daca sunt scosi elementii, circuitul e facut intentionat sa blocheze incarcareaca ca sa trebuiasca sa cumperi baterie noua. In asemenea cazuri la schimbarea elementilor fie se mentin sub tensiune circuitele pana se schimba elementii, daca bateria nu era descarcata complet fie cu tensiune de la acumulatorii vechi, fie cu sursa externa de curent. O alta varianta e folosirea unor dispozitive de reprogramare a circuitelor sau de inlocuire a lor sau se cunosc procedee de reactivare.
http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_repair_a_laptop_battery

| Algo098 a răspuns:

Poti urmari clipul asta de la inceput http://youtu.be/Vqi1oLLhZUU?t=2300
E un tester incarcator descarcator pentru baterii de laptop. Eu am pus clipul spre final cand o baterie nu permitea descarcarea si avea nevoie pentru lucrul acesta ca un terminal, al 3-lea de la masa sa fie conectat la masa. Poate de asta apar la masurare numai 4, 4V, ca nu e conectat pinul la masa cand se masoara tensiunea.
Daca nu incarca, poate fi si o problema cu unul din acumulatori. Poate ca trebuie verificati acumulatorii, incarcati toti pana la 3.8V sa zicem si dupa aceea reancercata punerea in functiune a bateriei. Poate fi insa si o protectie a circuitelor care sa blocheze incarcarea.