| Stan87 a întrebat:

Am un Laptop Hp 250 G4 care nu imi porneste.L-am desfacut si am miscat de mufa care duce de la placa de baza la hard si a pornit.In fiecare zi faceam aceeasi miscare repetata.M-am decis sa schimb mufa, s-a intamplat acelasi lucru. Dupa am scos ramul si am bagat altul de o marime mai mica si vad ca de 2 zile se comporta normal.Ati avea idee daca este din ram sau din altceva? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

In mod normal nu are treaba o memorie ram cu pornirea, iti da eroare dupa. Dar posibil din constructie sa fie si asa sau sa ai un scurt ceva pe placa de baza.
Oricum, este o problema 100% hardware si ar fi bine sa gasesti un electronist prin zona, la problemele de genu' uneori nici nu iti ia bani daca e vorba doar de un lucru minor sau sa iti spuna ce are si ti l faci dupa singur.
Eu am avut o problema cu mufa de la difuzoare, la mine nu prea se stingea (da stiu, nu stiu ce treaba are mufa aia dar ma rog asa mi-a zis) si cu 50 de lei am rezolvat.
Eu sunt la facultate in acest domeniu dar pana nu am laptopul sa ma uit sa vad ce tip de placa de baza ai si sa vad eu problema, nu prea te pot ajuta.
Poate sa fie si modulul de inchidere, te duci la un electronist si rezolvi, nu e mare branza.
Succes!

| Stan87 explică (pentru Evolution):

Deci sa nu fie ramul de vina?

| Evolution a răspuns (pentru Stan87):

Da, e posibil. Ti am zis sfatul meu sa apelezi la un electronist