| Cirstina_Alex_1990 a întrebat:

As dori sa stiu si eu cum pot sa comand de pe amazon sau newegg sau orice alt site care are tot ce tine de IT.De preferat ar fi sa aiba si componente PC.As dorii sa stiu cum fac plata si cum e cu trasnportul(si un pret daca se poate).

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Depinde ce componente vrei. Uneori gasesti la preturi foarte bune pe amazon.co.uk, transportul e fie prin curier (DHL+Cargus, fie prin posta), plata cu cardul. In 2012 cind mi-am luat SSD de pe Amazon preturile erau excelente comparativ cu magazinele noastre online. Acum, in functie de componenta, uneori poti sa iesi chiar foarte prost de pe amazon. De curind ma interesa o carcasa si un hard de 4 TB, pe amazon ieseam mai scump ca la noi. Zi mai bine cam ce vrei sa iei ca sa ne dam si noi cu o parere...

| Cirstina_Alex_1990 explică (pentru KodrutZ):

Pai de preferat procesor si memorie ram..sunt mai usoare si nu platesc mult la transport. daca iau o placa de baza, are in jur de 1 kg o scot ca la pretul de aici.Tot ce e usor,procesoare, rami, ssd, telefoane, tablete. poate un mouse razer..totusi pe amazon.com sunt mult mult mai ieftine.m-ar interesat cum sa le iau de acolo

| KodrutZ a răspuns:

De pe com mai adauga TVA. De aia am zis co.uk ca vin din UE si nu ai taxe iar transportul e ieftin.

| RaduTN a răspuns:

Mai bine comanda produse de pe site-uri romanesti.Iti bagi numarul de telefon si tot ce iti mai cere, de obicei te suna ei si iti spun cand ajunge comanda, asta se intampla daca e prin fan curier, daca e prin posta iti spune postasul.Transportul este de 20/15/25 Roni, depinde de site, uneori este chiar gratis happy

Succes!