| Cristian1313 a întrebat:

Salutare TPU, as vrea sa achizitionez un laptop cu placa video NVidia GeForce GT 540M 2GB, si cu 8 GB ram si un procesor Intel® Pentium® Dual Core. Vreau sa stiu daca aceste cerinte sunt suficiente pentru a rula jocurile nou aparute din 2012, si daca nu sa imi spuneti care dintre ele... multumesc!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

ESte suficient. Ar fi de preferat sa fie un i3, chiar daca i3 e tot dualcore, dar e putin peste dual-core stadard. Inca ceva, nu conteaza daca are 1 gb sau 2 de memorie placa video, oricum, nu exista jocuri care sa ia mai mult d eun gb. uite despre ce ziceam, daca vrei: http://bit.ly/Oj3o04

| narcis14 a răspuns (pentru sltlp):

Procesorul i3 este dublu cat dual core asa sa stii si tu.Iar placa video de 2 gb iti cere windows pe 64 bit.

| imaqtpie a răspuns (pentru narcis14):

Numai prostii vorbesti, srsdani are dreptate.

| narcis14 a răspuns (pentru imaqtpie):

Nu stiu cum e ala dual core exact dar stiu ca i3 foloseste 4 procesoare.Iar la placa video am dreptate.

12 răspunsuri:
| narcis14 a răspuns:

Http://www.emag.ro/......0E5Z-S03RO uite aici un laptop foarte bun.

| pHe0Nix a răspuns:

Mai oameni buni, cum naiba sa foloseasca i3 4 procesoare? CE TOT VORBESTI MCITAT: Procesorul i3 este dublu cat dual core asa sa stii si tu.Iar placa video de 2 gb iti cere windows pe 64 bit.
CUM DOAMNE DUMNEZEULE SA CEARA WINDOWS 7 64 BIT O PLACA video cu 2 gb? DOAMNEEE, poate 2 gb RAM RAM RAM nu VIDEO!

PS: Laptop-ul recomandat de iulian este4 un best buy are placaca video dedicata, este buna + procesor pentium dual core, e la un pret excelent

| Cristian1313 explică:

Eu ma gandeam la laptop-ul asta. http://www.emag.ro/......p59-328682

| narcis14 a răspuns (pentru Cristian1313):

E foarte bun.Dar ti-am zis win pe 64bit.

| IulianP a răspuns (pentru narcis14):

Stai jos, ai 4 pe ziua de azi. Nu mai sfatui oamenii daca nu stii cu ce se mananca domeniul asta.
Laptop-ul recomandat de tine, chiar daca are un CPU i5, vine echipat cu o placa video destul de slaba care este cu ~40% mai slaba decat un GT 540M.
Cum sa aiba un procesor 4 procesoare!?
Un i3 are 2 core-uri si 4 thread-uri(fire de executie), adica beneficiaza de tehnologia Hyper Thread-ing(HT).
Iar procesoarele din seria B9xx au 2 core-uri si 2 thread-uri.

@Cristian1313 - Laptop-ul ales de tine este cea mai buna alegere: http://bit.ly/N8APEQ
Cu acel GT 540M te vei putea juca toate jocurile la detalii bune. Ai aici un tabel cum se descurca in jocuri un GT 540M: http://bit.ly/Nytzic

| Cristian1313 explică (pentru IulianP):

Multumesc mult pentru sfaturi, laptopul acesta l-am ales pentru ca pretul lui original poate ajunge si la 2700 de lei dar la oferta aceasta platesc doar 2000... as fi dat funda la amandoi dar nu se poate decat una singura. sad

| IulianP a răspuns (pentru Cristian1313):

Nu vei simti diferente mari, deoarece in jocuri placa video trage greul.

| Cristian1313 explică:

Vreau de asemenea daca poate cineva sa-mi explice, daca procesorul laptop-ului, Intel pentum dual core, in comparatie cu un i3 sau un i5, ii afeceaza cu ceva performanta.

| sltlp a răspuns (pentru Cristian1313):

Nu prea. deci, i3=dualcore cu HT. i5=i3+Turboboost.; ht=fire de executie, dublate, iar tuboboost e o tehnologie de la Intel care creste frecventa procesorului cand e foloosit