| bdvleu1 a întrebat:

Salutare TPU as vrea sa cumpar un calculator si m-am orientat spre acesta :
-Scheda Madre per CPU AMD FX
Chipset AMD 760G
AMD SB710
- Alimentatore ATX 500 Watt cu ventola de 12 cm,
-Processore FX-Series
Modello FX-8320
Numero Core 8 - Eight Core
Frequenza max Core 3.5/4.0Ghz
Cache L2 / L3 8 Mb / 8Mb
- Socket AM3
- Frequenza 8x3.5/4.0 GHz
-Memoria RAM Kingston 8Gb DDR3 1600 Mhz,
-HD Seagate 1, 0Tb SATA3 6,0 Gbps a 7200rpm Cache 16/32/64Mb
-Scheda video integrata AMD Radeon HD 3000 espandibile
-
intrebarea mea este cat de bun sau mai putin bun este fata de un Intel i5 sau i7...astept raspunsulul celor care se pricep mai bine in acest domeniu. va multumesc

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

1.Ai omis placa video, ori nu o vad eu(sper ca nu e acel radeon hd 3000 ca e integrata)
2. O configuratie pe piese nu te atrage? De obicei iese mult mai performant.
3. Cel de deasupra mea vorbeste usor pe langa. In sensul ca la ora actuala daca vrei overclock, e mult mai ok un amd, mai ales ca sunt si mai ieftine. Ca sa iti iei un Intel ce suporta oc din generatia actuala... pai ai de dat ~1000 lei numai pe procesor, restul avand capacitatea de overclock blocata de catre Intel. In vreme ce la amd, la toate, e deblocat.
Revenind, ii pot arata cum si procesoare amd ii fac Intel-ul lui. Sau invers. Logic, daca exista diferenta de ani intre procesoare sau model, o sa existe si diferente de performanta. Nu amesteca toate procesoarele la un loc. Fiecare model e diferit, nu Intel bun, amd prost...
4. Pe baza la 1. , sistemul asta daca e fara gpu, e ZERO in jocuri. Nici cs 1.6 nu o sa il ruleze cu macar 30 fps... Placa video conteaza enorm.
5. Pai tinand cont ca acel cpu e 600 lei, iar un i7 e 1500 lei, tu cum crezi ca se plaseaza ca performanta...
Un i5 e 800 lei. oricum, ca si performanta, e comparabil cu un i5, insa consuma mai mult.

| bdvleu1 explică (pentru sltlp):

Eu am o placa video amd radeon 5450 1Gb ce zici e bunicica?

| sltlp a răspuns (pentru bdvleu1):

IN NICI UN CAZ. Placa aia e praf in gaming. Ai putea sa nu o pui, ca tot pe acolo iesi. La sistemul ala, ca sa fie echilibrat, e nevoie de o placa vidoe de 800-1200 lei.

3 răspunsuri:
| RobySz98 a răspuns:

In general procesoarele de Intel sunt mai bune...la cele de Intel de exemplu poti sa faci overclocking la procesor(adica sa maresti un pic frecventa).la amd daca faci overclock se duce dracu...dar de mers merge bine si amd-u, in general e bun de gaming.
sa-ti dau un exemplu cu diferenta dintre amd si Intel:tata are unul din calcuratoare pe amd.eu am pe intel.frecventa procesorului e la fel la amandoi, iar ram-u la el e mai mare.DAR, merge mai greu.
eu te sfatuiesc sa-ti iei un comp pe Intel. sper ca ti-am fost de ajutor happy