| Stan_Andrei_1996_838l a întrebat:

, as vrea sa stiu daca pot mari memoria placii mele video, aceasta este integrata in procesor, am un AMD A8 6600K placa video este AMD Radeon HD 8570D, daca este nevoie spun ca am 6 GB RAM.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Nu poți mări ramul plăcii grafice la mai mult de cât dă ea share din ram nici cu 1000 Gb ram, da' în schimb poți dezechilibra hardware pc-ul dacă pui 6 Gb ram, că pc-ul va lucra în single channel, ceea ce e un mare minus la performanță. Succes

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

O poti mari adaugand mai multa memorie ram de preferat cu o frecventa cat mai mare sau egala cu memoriile din pc-ul tau pentru un plus de performanta.

| Stan_Andrei_1996_838l explică (pentru Jipa95):

Aha, am auzit ca poti folosi o parte din memorie ram sa adaugi la placa video, este posibil pe specificatiile mele?

| K0sti a răspuns (pentru Stan_Andrei_1996_838l):

Ai auzit prost! Placa video isi aloca din memeoria RAM atat cat ii trebuie, dar pana intr-o limita maxima pe care i-o spune BIOS-ul! Asa ca degeaba pui tu memorie! Rau nu face, dar nici sa nu te astepti la minuni! Daca vrei minuni, iti iei placa video!