| anonim_4396 a întrebat:

big grinImi explica si mie cineva pe intelesul meu care e rolul unui rezistor intr-un circuit...nu am inteles de pe niciun site exact!straight faceDeci ce face el,cat curent intra in el (amperi) si cat iese, de asemenea la ce tensiune (volti) intra si la ce tensiune iese...nu inteleg rolul lui, multumesc!happySa-mi explicati si faza cu ohmii si watti rezistoarelor daca aveti chef!laughing

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu ai inteles nimic despre rezistor pentru ca nu ai inteles ce este curentul electric, tensiunea si intensitatea curentului electric.

| ProfDeMate a răspuns:

Daca un rezistor este legat in serie cu alte componente, el realizeaza o cadere de tensiune (repartizarea tensiunii pe consumatori), iar daca este legat in paralel realizeaza o divizare a curentului (repatizarea curentului pe ramurile circuitului).
Legand un rezistor, stabilit corespunzator, in serie cu un bec, care trebuie sa functioneze la o tensiune mica, putem sa il alimentam la o tensiune mare.
Legand un rezistor in paralel cu aparate de masura sensibile, putem face determinari pentru curenti mari (intensitati ridicate).
Rezistenta electrica se masoara in Ohm-i.
Puterea se masoara in Whatt-i.
Sper ca este cat de cat clar.
Spor la studiul electricitatii.
Prof De Mate

| CannabisFan a răspuns (pentru ProfDeMate):

Sa zicem ca am un led de la o bricheta si fac un curcuit cu o baterie de 9V!laughing Cum imi dau seama ce rezistor sa pun ca sa nu se arda ledul...adica,nu inteleg, pur si simplu!straight faceCare trebuie sa fie rezistenta sa?happy