| AdrianPavel12 a întrebat:

Salut, imi poate explica cineva cum pot transforma ohm in Amperi sau Amperi in Volti? Si legea lui ohm si lui faraday faza e ca is in Belgia si inteleg mai greu la scoala, is la electricitate instalatii.

6 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

I=U/R, I=P/U, R=U/I, U=R*I, P=UI=R*I^2
Legea inductiei electromagnetice (faraday): https://ro.wikipedia.org/wiki/Legea_induc%C8%9Biei_electromagnetice
Sa vezi cand ajungi la Kirchhoff cum e. Prima lege e usoara unde suma curentilor ce intra intr-un nod este egala cu suma celor care ies, dar a doua lege e mai urata referindu-se la ochiurile de retea.

| sierra1 a răspuns:

"cum pot transforma ohm in Amperi sau Amperi in Volti" - nu-i transformi, rămân așa cum sunt ei, ar crăpa de ciudă dl. Ohm! Eventual calcurezi curentul, tensiunea, rezistența

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Intensitatea curentului electric (Amperi) este egala cu raportul dintre tensiunea curentului (volti) si rezistenta din circuit (ohmi).

Deci I=U/R.
Daca stii cat este tensiunea (in Volti) si stii cat este rezistenta (in Ohmi), atunci poti sa afli intensitatea curentului (Amperi).

La fel si pentru U=I*R.
Daca stii cat este curentul (in Amperi) si stii cat este rezistenta (in Ohmi), atunci poti sa afli tensiunea (Volti).

La fel si pentru R=U/I.

| Digikey a răspuns:

In Romania se fac in clasa a 8-a.
O sa fii un Dorel adevarat.
Ne faci publicitate buna la romani.

| esanatos a răspuns:

Legea lui Ohm sau legea conducției electrice, stabilește legăturile între:
- intensitatea curentului electric (I) dintr-un circuit electric,

https://www.qtransform.com/......ntului.php