| iPaladinus a întrebat:

Doar ce-am trecut clasa a 8-a și vara asta m-am gândit foarte bine și presupun că voi alege liceul de matematică informatică
Pe ce ar trebui să mă axez mai mult? Ar strica dacă aș învăța să programez? Dacă da, ce program ar trebui să folosesc, ce limbaj de programare este cel mai folosit și unde pot găsi niște tutoriale după care să învăț asta? Aș vrea să fac și ceva suplimentar fiindcă am mult timp liber și
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Starla14 a răspuns:

Eu sunt la mate info. Insa depinde destul de mult de liceul pe care-l alegi (chiar daca este aceleasi profil), eu fiind la unul dintre cele mai bune licee, la mate fac cateva chestii de care la alte licee nici nu s-au auzit ( asa imi spun prietenii mei ).

In principal la mate info se face romana ca la filo, bio si chimie ca la stiinte, iar info mai deloc si asta banuiesc ca e la majoritatatea liceelor. Nu ar strica deloc sa inveti putina programare. Peste tot se programeaza in C++, tutoriale mai sunt pe internet, insa nu sunt f bine explicate, eu unul chiar daca sunt la mate info nu stiu programare mai deloc.