| Ceiriog a întrebat:

Doresc sa fac upgrade la Windows 7 de la Windows XP. Am facut rost de un DVD cu Win7 de la o cunostinta insa intampin probleme la instalarea lui. Adica, dau restart la PC, intru in meniul BIOS, schimb setarile astfel incat sa booteze prima data de pe CD-ROM, dau save si apoi astept sa imi apara Press any key to boot from CD or whatever, apas, si apoi ecranul ramane negru. Daca va intrebati, da normal DVD-ul este inauntru. Cateva detalii care ar putea fi folositoare. Inainte sa incep instalarea Win7 am vrut sa-l instalez pe masina virtuala folosing VirtualPC. Atunci am bagat DVD-ul prima data si dupa mai multe incercari tot nu am reusit sa il instalez pe masina virtuala. Acelasi lucru se intampla si acolo, ecranul negru, insa am zis ca sunt paranoic. Mai tarziu m-am gandit ca poate CD-ul are vreo problema si am zis sa-l testez cu un software "Opti Drive Control". Am facut asta insa nu a apucat sa se termine ( nici sa inceapa testul tongue ) ca.uhm. cred ca s-a blocat nu-mi mai amintesc bine, sau am verificat in My Computer si am vazut ca nu e citit. Acum de fiecare data cand incerc sa-l introduc in PC, observ ca nu il recunoaste cred, adica DVD-RAM Drive-ul F se transforma in CD-ROM, fara sa apara cum a aparut prima data cand am introdus DVD-ul, si dupa asta nu mai pot folosi deloc PC-ul, in sensul de a porni vreun program sau ceva. Dar daca scot CD-ul manual de la buton de la unitate, instant programele pe care am incercat sa le deschid se deschid si totul revine la normal. M-am gandit ca poate e vreo problema cu driverul dar in Device Manager totul e ok, si am incercat sa folosesc Fix It de la Microsoft dar nimic. Totusi poate nu am folosit soft-ul bine. Nu ezitati sa intrebati pentru orice alte detalii XD happy

Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| RoyDupuis a răspuns:

Parerea mea este ca Windows-ul pe care ti l-a dat prietenul asta, nu este in regula! Fa rost de altul!

| halogen001 a răspuns:

Ori dvd-ul e stricat, ori unitatea de dvd. Daca alte dvd-uri pot fi citite in unitate si numai acest dvd cu W7 nu poate fi citit, atunci dvd-ul cu w7 nu e bun si trebuie facut alt dvd.

| n1n1o a răspuns:

Sal, nu stiu de ce te-ai complicat asa de mult cu "fixuri" e clar CD/DVD`ul nu este bun, ori este prea "zgariat" ori este facut la viteza prea mare.

| Ceiriog explică:

DVD-ul nu este prea zgariat. Si eu m-am gandit ca poate este vechi si s-a putut deteriora sau sa lipseasca niste fisiere insa el, profu' de mate gen :p a zis ca l-a folosit acum 1 luna si jumatate fara nicio problema.
@halogen001 e vreo diferenta intre unitatea dvd sau cd? Adica se poate sa fie deteriorata doar una? In sensul in care acum nu am un alt DVD :p doar CD-uri cu care pot testa.

| Ceiriog explică:

Si in caz ca nu ma pot folosi de acesta deloc, sunt curios ce sa fac pentru a-mu crea propriul DVD cu Win7. Nu in sensul explicarii pasilor, pe acestia ii cunosc :p doar ca data trecuta, prima mea experienta in asa ceva am incercat sa fac un CD cu Win XP bootabil folosind o imagine ISO luata de pe net. Toate bune si frumoase pana cand a sosit momentul activarii in care codul key primit nu a functionat, nici alte coduri universale lasandu-ma in off side XD. Noroc cu un prieten care mi-a dat CD-ul sau pe care l-am copiat pe unul de al meu si m-am descurcat. In cazul asta, de unde sa descarc imaginea iso pana la urma? Desi o vou testa intr-un virtual machine, malware stuff and all :/

| agent0010 a răspuns:

Ba cat ai scris dar problema este cd