| 000MadMAX000 a întrebat:

am un laptop Asus mai vechi si nu pot sa instalez windows-ul pe el.Adica bag in unitatea optica CD-ul cu windows apas o tasta oarecare ca sa il booteze si dupa ce il booteaza ecranul se face negru si asa ramane.Am incercat cu mai multe CD-uri si tot asa face. Aveti idee de la ce face asa?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Vechi cât de vechi? Te-ai uitat bine cdacă are opțiunea de butare de hdd USB? Asta poate să apară numai când intrii în bios cu stikul în usb, depinde de tip, etc.Am pățit și eu așa la resoftări, nu vedea opțiunea dacă nu introduceam stikul în usb și intram în bios cu el așa.Problema poate fi de la hardware, poate fi ceva ori din ram ori placa video, dar nu prea cred că dacă bios-ul se vede atunci se exclude.Recomand să îl lași un pic să vezi dacă dă vreun blue screen. Dacă dă blue screen atunci scrie pe cceva acel cod hexa (00xxbc, de exemplu) și postează-l aici, că de acel cod depinde ce ar putea fi.Succes

5 răspunsuri:
| maryus24 a răspuns:

Placa video arsa? daca nu se aprinde ecranul?

| 000MadMAX000 explică (pentru maryus24):

Pai nu cred ca e dusa placa video..adica se vede pe ecran.Cand intru in Bios se vede. Dupa ce apas pe vreau buton sa booteze se face negru.

| AlexAlexV a răspuns:

Incearca sa pui Windows-ul pe un memorystick si vezi daca merge asa

| 000MadMAX000 explică (pentru AlexAlexV):

Nu merge...am incercat...laptopul e destul de vechi si nu stie sa booteze de pe stik.

| maryus24 a răspuns (pentru 000MadMAX000):

atunci trebuie sa faci de pe cd big grin

bafta