| anonim_4396 a întrebat:

PC-ul meu in momentul de fata are urmatoarele componente :
Motherboard : ASRock G41M-VS3
CPU : Intel Core 2 Duo E8400
Videocard : ASUS EAH5450
RAM : 4GB DDR3
Sursa : LC-8400BTX ( asta nu am schimbat-o deloc e singura care a supravietuit dealungul anilor )

Si mi-as dori sa imi iau o placa video.
Bugetul este doar de 300RON.
Ma gandeam intre :

http://www.pcgarage.ro/......3-128-bit/

SAU

http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/

Voi ce credeti? Stiu ca placa de baza le suporta, si probabil a 2-a este mai buna pe care mi-as dori sa o iau mai mult decat prima, dar am zis sa va intreb si pe voi.
Pe care mi-ati recomanda-o?
Reprezinta sursa o problema?
Poate face fata la vreuna?
Multumesc anticipat, bineinteles funda nu lipseste :D

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Nu-ti recomand nici una dintre cele 2 prezentate de tine. Best buy&performance pana in 300 lei este asta : http://www.pcgarage.ro/......-bit-bulk/
Este suportata si de placa de baza, iar sursa este suficient de ok.
Pe aceeasi configuratie ca si a ta, eu am rulat gta 5 pe 1400x900 la detalii low @30-40fps. Desigur procesorul este slabut si trage placa video in jos. Deocamdata eu inca detin r7 240, iar langa un fx 6300 si 8gb ram ruleaza mult mai ok jocurile.

| BlaDe12345 a răspuns (pentru Jipa95):

Ai CS:GO / LoL? Ce fps ai in ele?
Pe mine astea doua ma intereseaza cel mai mult

| Jipa95 a răspuns (pentru BlaDe12345):

LOL il joc la detalii maxime si am peste 100fps rareori in team battle scade sub 100. Cs go este mai pretentios iar asta la detalii maxime prinde cam 50fps.

| BlaDe12345 a răspuns (pentru Jipa95):

Imi poti spune te rog cs:go la rezolutia 1280x1024 si cu shrader la maxim (care stralucesc armele) ce fps ai, atat ma intereseaza, scuze ca te pun sa faci teste :s

| Jipa95 a răspuns (pentru BlaDe12345):

Eu ti-am spus cat am prins cand aveam si eu e8400, si 4gb ram ddr2. Acum nu mai am de mult acel procesor si nu iti pot spune ce performante poti sa ai dar la 1280x1024 mai mult decat sigur iti va sta constant la peste 100fps.

| BlaDe12345 a răspuns (pentru Jipa95):

Am intrat si eu pe game-debate si am incercat diverse jocuri mai noi iar placa recomandata de tine este mai buna decat cea pe care voiam eu sa o iau, unele jocuri nu le accepta placa de 2gb iar placa spusa de tine da, o voi lua pe aceea multumesc mult pentru sfat big grin

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Sursa e dezastru, zi mersi ca te-a tinut toata perioada asta si schimb-o repede. De restul de bani ia frumos o placa video SH. Cu 150 RON iei ceva net superior rahaturilor pe care le gasesti noi in ~300.