| Manaila968 a întrebat:

Salutare TPU, pe ssd de ce aveam 100% viata si acum am 99% pe ssd in viata pe hard disk sentinel, oare este bine viata unui ssd pe 99% si de asemenea se poate repara health din 99% in 100%?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, dacă nu este utilizat de Google sau altă mare companie, un SSD de calitate rezonabilă durează mai mult decât ai tu nevoie de el.

| Frank51 a răspuns:

E mai bun procentul decât sănătatea noastră.

| halogen001 a răspuns:

Numărul de scrieri pe SSD e limitat. După un anumit număr de scrieri SSD-ul nu mai poate stoca date și trebuie schimbat. Nu se poate repara. Se poate doar înlocui cu alt SSD.
Cu cât SSD-ul e mai mare, scrierea se face tot timpul pe zone diferite și astfel numărul de scrieri într-o anumită zonă se reduce si SSD-ul ține mai mult.
Dacă se partiționează, atunci scrierea e mai localizată într-o anumită zonă și SSD-ul se uzează mai repede.
HDD-ul are numărul de scrieri mai mare în aceeași zonă, dar și acela se uzează mecanic pentru că se învârte tot timpul.

| Brizbriz a răspuns:

1. ca sa fie nemuritor, un ssd trebuie sa fie vampir si sa se hraneasca, cu sange, altfel, TOATE lucrurile din lumea asta se duc mai devreme sau mai tarziu, iar cand spun toate, vreau sa spun ABSOLUT TOATE, chiar chestia asta are si un nume: entropie

2. sigur ca se poate repara health, daca schimbi toate cipurile de storage din ssd, o sa te coste mult mai mult decat unul nou, dar, de putut SE POATE

| seth2016 a răspuns:

Nu se poate repara. Viata lui e limitata si depinde cat de mult il folosesti. Daca e un SSD bun te va tine cel putin 5 ani, poate si mai mult.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Poate are Covid. E vaccinat?