| Alion a întrebat:

Salutare tpu.ro; am un pc obosit si m-am hotarat sa-l schimb. sincer nu prea ma pricep la pc-uri asa ca apelez la voi. nu sunt pretentios : vreau sa aiba un procesor dual core, de minim 3. 0 ghz, minim 3 gb ram, placa video de minim 1024 mb si unitate optica cu dvd-wr. in rest va las pe voi sa decideti. bugetul nu este limitat ( evident ca nu e bine sa veniti cu configuratii de 5000 de lei ) cea mai buna configuratie primeste funda big grin

15 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Uite asa ceva, de 1800 ron! joci orice vrei la detalii high pe monitor cu rezolutie mica si detalii medii pe monitor cu rezolutie mai mare! http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/498214/

| BLKZ a răspuns:

Cu 15 milioane, poti juca cam orice joc aparut acum pe o rezolutie pana pe la vreo 1400, cu detalii high. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/483550/

| andreyuu a răspuns:

Eu zic ca aste e ok plus ca are si placa video dedicata.
http://www.koyos.ro/......eedos.html

| Alion explică (pentru andreyuu):

E super buna configuratia, dar nu e cam mica sursa?

| andreyuu a răspuns (pentru Alion):

Mie mi se pare ok. Acuma depinde si de ce crezi tu.

| vladlove123 a răspuns:

Http://www.emag.ro/......xplorer_v9 eu pe asta ti-l recomand oricum placa video este onboard dar poti sa iti cumperi alta funda?

| TuningPhotoshopX a răspuns:

Pasul 1: http://www.hit.ro/hardware/How-to-Cum-sa-cresti-viteza-PC-ului
Pasul 2: Cumpara harware, inlocuieste anumite componente.

| Alion explică (pentru TuningPhotoshopX):

Da pai asta ar mege dar deja e depasit cu mult pc-ul. hai sa-ti dau cateva din actualele componente : 512 ram, placa video 128, procesor single core 2, 8 ghz, placa baza asrock presscot 800 ( cred - nu ma stiu exact ). si chiar daca ar merge inlocuite anumite piese pentru ai creste performanta, asa cum am spus si in intrebare, nu ma prea pricep la calculatoare si nu stiu ce componente sunt compatibile. mersi oricum de sfat!

| TuningPhotoshopX a răspuns (pentru Alion):

Intreaba pe un IT-ist, el se pricepe, intreaba pe cineva priceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3. 0 ghz e o frecventa uriasa foarte rar intalnita si f scumpa.

| Alion explică (pentru anonim_4396):

Eu vreau calculatorul pentru jocuri, iar pentru jocurile actuale nu e deloc uriasa frecventa. cat despre pret am zis si mai sus nu e o problema, atata timp cat produsul finit ma multumeste

| vehiron a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce-ai ma, 3. 0 ghz frecventa uriasa si rara? Ce-ai baut aseara. AMD Quad Core la 400 si ceva de ron are o frecventa de 3. 4, sa nu zic ca daca il oc-ezi merge pana la 4. 00 GHz. Chiar si asa, la fel cum ii ziceam lui Alion, un i 3 2120 e mult peste amd quad core, i 3-ul avand o frecventa de 3. 3 si decat 2 nuclee fizice, insa 4 virtuale. Evident, frecenta nu arata neaparat care procesor este mai bun.

| vehiron a răspuns:

Iti recomand ceva de genul acesta: http://www.debo.ro/checkout/cart/. As fi optat pentru un i3 2120 in favoarea acelui amd quad core, insa nu mai e in stoc in omentul de fata.

| Alion explică (pentru vehiron):

Vezi ca nu e buna adresa pe care mi-ai dat-o straight face

| vehiron a răspuns (pentru Alion):

Ok, uite cu ce era link-ul.
Placa video - Sapphire HD6850 1024MB - 583 ron
Sursa Sirtec de 400 W - 135 ron
Placa de baza ASRock H61M-VS 171 ron
Memorie Crucial DDR3 4GB/1333 CL9 Micron X 2 - 150 ron
Carcasa Segotep fara sursa SG-609RL 90 ron
Si un procesor AMD Quad Core, dar daca zici acum ca nu ai un buget fix, atat timp cat banii ii dai pe ceva chiar bun, iti recomand un Intel core 3 2120 la o frecventa de 3. 3
Daca chiar vrei sa scoti ceva super bun, atunci ai putea sa iei un gtx 560-ti in locul acelui HD6850. E destul de greu ca nu pot sa postez screenshoot-uri.