| Alion a întrebat:

Salutare tpu.ro! DAU FUNDA! ce ati alege dintre un procesor Intel pentium 4 (single core ) de 2, 8 Ghz si un procesor Intel pentium dual core de 2, 2 Ghz. Argumentati! si inca ceva daca cel de 2, 8 ghz este pe placa de baza a unui pc ( desktop ) il pot pune in locul celui de 2, 2 ghz care se afla intr-un laptop, sau sunt procesoare diferite pentru laptop si desktop?

3 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Sunt procesoare diferite, iar alegerea cea mai buna este dual core! ce placa de baza ai? da un link!

| ROB3RT89 a răspuns:

Nu as alege nici unul din cele mentionate de tine, ambele sunt invechite si demodate! Acum sa-ti explic.Un procesor dual core lucreaza mult mai bine ca unul single core! Primul ruleaza pe un singur nucleu, al doilea pe doua! Nu poti sa pui un procesor de desktop pe pe laptop! In concluzie, alege procesorul dual core.

| WR104 a răspuns:

Dual 2, 2 pentru ca-i dual adica 2 in 1 deci ii mai bun.
Nu cred ca poti schimba mai ales ca e laptop si se schimba foarte greu.
Succes!