| Alion a întrebat:

Salutare tpu.ro m-am hotarat sa-mi achizitionez laptopul acesta : Acer ASPIRE 5733Z-P624G50Mikk. am o singura nelamurire : la specificatiile acestuia scrie ca are placa video integrata, deci nu merg ultimele jocuri aparute pe piata, insa cam care ar fi echivalentul acesteia in mb ( adica in comparatie cu o placa video dedicata ); sper exemplu daca ma uit la specificatiile recomandate gta 4 placa video trebuie sa aiba 512 mb; cum imi pot da seama daca jocul este sau nu compatibil cu laptopul meu fara sa il descarc si sa il incerc.

5 răspunsuri:
| userr a răspuns:

Grafica este de la Intel si cu siguranta nu vei putea juca multe dintre jocurile care cer grafica buna...
intra aici si verifica jocurile compatibile cu pc-ul tau: http://www.systemrequirementslab.com/cyri/

| Georgicuță a răspuns:

Nu e vorba de memorie.Placa video integrata poate sa depaseasca ce memorie scrie acolo ca are.Dar iti mananca din resursele procesorului si memorie RAM.Pe cand placa video dedicata e separat si nu are legatura cu memoriile placii de baza(RAM, Procesor...), are memoria ei.Un amic de al meu are Acer Aspire 5735Z tot cu placa integrata Intel HD graphics si ii d-abia ii mergea Flatout.Mai da si tu 2-3 milioane si iti iei un laptop Gaming.

| Alion explică (pentru Georgicuță):

Pai nu vreau gaming, pentru ca nu ma joc mai des de o data la o luna... dar eram curios; deci sa inteleg ca placa video integrata poate sa ia din procesor si ram cat are ea nevoie sau are totusi o limita? am mai inteles ca se poate seta din bios cat sa foloseasca aceasta... te rog raspunde-mi ca sa nu mor prost!

| Georgicuță a răspuns (pentru Alion):

Mai mult din RAM.Da are si ea o limita, ca altfel ti-ar manca toata memoriia.

| Georgicuță a răspuns (pentru Alion):

Cred ca e ceva in bios.Eu nu am mai avut o placa integrat de mult si numai stiu cum era in bios, ca difera.Trebuie sa aiba.